Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský stadion Australia

2 2000
Srdce Olympijských her v Sydney je zároveň největším otevřeným stadionem v dějinách her. Pro názornost - čtyři obří letadla Boeing 747 by se naskládaly pod klenby hlavních tribun. Na slavnostní zahájení se tak bude moci podívat v ochozech kolosea sto deset tisíc diváků. Stánek je situován necelých patnáct kilometrů za Sydney City, jeho výstavba stála šest set devadesát milionů amerických dolarů..Prohlédněte si video z Olympijského parku

Atletickou dráhu obklopují dvě zastřešené tribuny. Pro zvýšení kapacity byly doplněny na koncích dalšími řadami míst k sezení, které budou po skončení her demontovány a kapacita stadionu se sníží o tři sta tisíc. 

Zvláště kvůli teplým a slunečním australským dním byly tvary tribun projektovány tak, aby chránily před sluncem většinu diváků. Travnatou plochu bude částečně stínit průhledný polykarbonový skelet, díky kterému nebude na trávníku ostrý zlom světla a stínu trápit kameramany a techniku televizních společností. Přitom jsou ale střešní báně uzavřeny tak, že zde může sedět bez známky nepříjemných pocitů i klaustrofobik. Ani trávník prý změněným klimatem v uzavřeném prostoru netrpí!

Stadion už hostil mnoho velkých akcí, například zápase v ragby v březnu loňského roku přihlíželo necelých sto pět tisíc diváků, odehrály se zde dvě mezistátní fotbalová utkání a přípravné střetnutí San Diego Chargers s Denver Broncos v amerického fotbalu. Při olympijských hrách zde budou soupeřit atleti, sehraje se zde fotbalový zápas, jedenáct dní po slavnostním zahájení zde hry i oficiálně skončí.

Letecký pohled na Olympic Stadium Australia.

Pohled na atletický ovál Olympijského stadionu.

Tréninkový stadion v sousedství Olympijského stadionu.

Cílová rovinka Olympijského stadionu.

Zaplněné hlediště Olympic Stadium Australia.

Pohled z hlediště Olympic Stadium Australia.

Autor:


Témata: Boeing, Sydney

Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...Najdete na iDNES.cz