Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijský stadion Ptačí hnízdo chátrá, změní se v zábavní centrum

Ptačí hnízdo. Autorem dosud nejokázalejšího olympijského stadionu je švýcarská firma Herzog & de Meuron. Díky levné pracovní síle vyšla výstavba na 500 milionů dolarů. Kapacita 91 000 míst je dnes zredukována na 80 000.

3 2009
Je vypletené z ocelových stébel, vypadá jako majestátní domov pro obřího nebeského dravce. Jenže i na mnohem menší návštěvníky čeká pekingské "Ptačí hnízdo" marně. Velkolepé plány pro stavbu s kapacitou 91 tisíc diváků se zatím nenaplňují.

Fotbalový klub Kuo-an, jenž tu měl sídlit a přitáhnout i slavný Real Madrid, odřekl. Jediná zaručená akce pro tento rok proběhne 8. srpna. V den ročního výročí zahájení olympijských her 2008 tu bude představení opery Turandot.

Chodí sem jen turisté, kteří si touží prohlédnout výjimečnou stavbu. Za vstupné zhruba 150 korun se dostanou třeba do drahého krámku se suvenýry. Na některých místech stadionu se už odlupuje barva. Vždyť jen udržovat jej stojí skoro 200 milionů korun ročně. Ty původně měly zaplatit komerční akce.

Pomalu se začíná zdát, že pekingského krasavce potká podobný osud jako "kolegy" z Atén či Sydney. Také australský stadion je spíš turistickým lákadlem, ocitá se na letácích vedle slavné opery a mostu.

Organizátoři budoucích her v Londýně už přemýšlejí trochu jinak. Tamní stadion smrskne kapacitu z 80 tisíc na 25 tisíc míst, aby se tu snáze zaplnily ochozy při zápasech rugby, fotbalu či atletických kláních.

U "Ptačího hnízda" ke slovu přijde plán číslo dvě. V rozmezí tří až pěti let tu má vyrůst obchodní a zábavní centrum s hotely, restauracemi a obchody. Investice do něj vyjde skoro na miliardu korun. Sousední plavecká "Vodní kostka" má mít dokonce umělou pláž. Té a dalším atrakcím uhne šest tisíc míst v hledišti.

Nepříliš úspěšná byla zpočátku aukce nábytku z olympijských vesnic. Samotné byty mizely rychleji, ačkoli po hrách byly ceny dvojnásobné než běžně. "Sedmdesát procent bytů bylo prodáno už před hrami," řekl tehdy Ke Chuaj-en z marketingu olympijských vesnic.

Autoři:


Další z rubriky

Šéfka komise sportovců tvrdí, že ji MOV šikanoval kvůli Rusku

Claudia Bokelová

Někdejší předsedkyně komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Claudia Bokelová...

Nejlevnější vstupenky na OH v Tokiu budou stát symbolických 2020 jenů

Olympijské hry v roce 2020 uspořádá Tokio.

Nejlevnější vstupenky na olympijské soutěže v Tokiu 2020 bude možné pořídit za symbolických 2020...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...Najdete na iDNES.cz