Doporučujeme

Američan James van Riemsdyk se raduje z gólu svého spoluhráče Carlsona při...

Američan James van Riemsdyk se raduje z gólu svého spoluhráče Carlsona při utkání proti Slovensku. (13. února 2014) | foto: AP

Slováci dostali od USA drsnou lekci, Rusové měli potíže se Slovinci

• 217
Na začátku druhé třetiny to vypadalo nadějně, jenže pak slovenští hokejisté totálně zkolabovali a ve svém prvním vystoupení na olympiádě podlehli Spojeným státům americkým vysoko 1:7. Ve druhém utkání skupiny C měli domácí Rusové problémy se Slovinskem, ale nakonec vyhráli 5:2.

Slovensko - USA 1:7

V dresu vítězů si připsal tři body za gól a dvě asistence Phil Kessel. Dvě branky vstřelil Paul Stastny, syn slovenské legendy Petera Šťastného. Slováci vyrovnali svou nejvyšší porážku na olympijských hrách. V roce 1994 v Lillehammeru podlehli stejným výsledkem Česku v utkání o 5. místo.

Američané měli od začátku mírně navrch a gólmana Haláka ohrozili Pavelski a Kane. V polovině úvodního dějství se Slováci ubránili při Marcinkově vyloučení.

Na druhé straně pak pálil mimo Bartovič. V 15. minutě slavili vedení Američané, když Kessel přenechal puk Carlsonovi, který nedal přesnou ranou Halákovi šanci. Vyrovnat mohl Pánik, ale svůj blafák proti Quickovi nedotáhl.

Gólman USA Jonathan Quick při utkání proti Slovensku v Šajba Areně v Soči. (13. února 2014)

Američané Ryan Kesler (zleva) , Patrick Kane a John Carlson se radují ze druhého gólu při utkání proti Slovensku. (13. února 2014)

Po 24 vteřinách druhého třetiny bylo vyrovnáno, když Marián Hossa uvolnil Tatara, který zamířil přesně k tyči. Za 62 vteřin ale opět vedli obhájci stříbra z Vancouveru. Z pravého kruhu se trefil Kesler a za dalších 66 vteřin zakončil kombinaci volný Stastny.

Slováci se pak bránili při trestu Vydareného, dokonce v oslabení zahrozili Tatar s Bartovičem, ale sedm vteřin po návratu beka Hradce Králové na led zužitkoval americký tlak Backes. Ve 34. minutě se prosadil podruhé v utkání Stastny a Haláka nahradil v brance Budaj.

Gólman Montrealu vydržel bez inkasované branky jen 50 vteřin. Keslerovu výzvu proměnil Kessel a za dalších 57 vteřin zakončil kanonádu Američanů v druhém dějství z mezikruží Brown. V závěrečném dějství se snažil snížit Jurčo, další šance už zůstaly nevyužity na obou stranách.

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Branky a nahrávky: 21. Tatar (Marián Hossa) - 15. Carlson (Kessel, Van Riemsdyk), 22. Kesler (P. Kane), 23. P. Stastny (Pacioretty, Oshie), 29. Backes (Kessel), 34. P. Stastny (Shattenkirk, Oshie), 35. Kessel (Kesler, Van Riemsdyk), 36. Brown (Carlson, P. Kane). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Pollock - Wheler, Wilmot (všichni Kan.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Třetiny: 0:1, 1:6, 0:0. Diváci: 4119.

Slovensko: Halák (34. Budaj) - Chára, Sekera, Baranka, Meszároš, Marinčin, Jurčina, Starosta, Vydarený - Marián Hossa, Handzuš, Tatar - Radivojevič, Kopecký, Jurčo - Bartovič, Surový, Miklík - Pánik, Marcinko, Marcel Hossa. Trenér: Vladimír Vůjtek starší.

USA: Quick - Martin, Suter, Shattenkirk, McDonagh, Fowler, Carlson, Orpik - Callahan, Backes, Parise - Kessel, Pavelski, Van Riemsdyk - P. Kane, Kesler, Brown - Oshie, P. Stastny, Pacioretty - Wheeler. Trenér: Dan Bylsma.

Rusko - Slovinsko 5:2

Rusové rozjásali zaplněnou halu Bolšoj už v 77. vteřině utkání, když únik s Malkinem zakončil kanonýr Ovečkin trefou do levého horního rohu. Domácí favorit měl tlak, ve čtvrté minutě vyslal Ovečkin do úniku Malkina a slovinský gólman Kristan podruhé inkasoval.

Debakl nováčka na olympijských hrách se ale nekonal. Slovinci se ubránili ve dvou oslabeních. Na přelomu první a druhé třetiny sice sami nevyužili přesilovku, ale ve 22. minutě se ocitl před Varlamovovou brankou Jeglič a snížil. Stav se nezměnil ani v době, kdy oba týmy hrály přesilovku, ve 34. minutě zkoušel vyrovnat nebezpečnou ránou Urbas.

Hokejisté Ruska se radují z gólu v utkání domácího olympijského turnaje v Soči proti Slovinsku.

NADŠENÍ. Ruští fanoušci v Soči podporují hokejisty v utkání proti Slovinsku.

Když se zdálo, že Rusy uklidnil trefou v 38. minutě při přesilovce Kovalčuk, natlačil se před Varlamova Jeglič a sborná přišla už po 64 vteřinách o dvoubrankový náskok. Ten vrátil Rusku ve 44. minutě osmnáctiletý talent Ničuškin.

Po jeho sólu si český sudí Jeřábek s americkým kolegou Jacksonem prověřili u videa, že slovinská branka byla posunutá až po dosažení gólu. Za čtyři minuty překonal Kristana od modré čáry Bělov a favorit už si bezpečný náskok pohlídal.

Branky a nahrávky: 2. Ovečkin (Malkin, Sjomin), 4. Malkin (Ovečkin, Medveděv), 38. Kovalčuk (Malkin, A. Radulov), 44. Ničuškin (Těreščenko), 48. Bělov (Nikitin, Těreščenko) - 22. Jeglič (Robar), 39. Jeglič (Sabolič, A. Kopitar). Rozhodčí: Jackson (USA), Šindler (ČR) - Cameron, Carlson (oba Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Třetiny: 2:0, 1:2, 2:0. Diváci: 11.653.

Rusko: Varlamov - Markov, Vojnov, Medveděv, Jemelin, Tjutin, Nikulin, Bělov, Nikitin - A. Radulov, Dacjuk, Kovalčuk - Sjomin, Malkin, Ovečkin - Tarasenko, Anisimov, Kuljomin - Ničuškin, Těreščenko, Popov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Slovinsko: Kristan - Kovačevič, Kranjc, Robar, Gregorc, Pavlin, Podlipnik, Pretnar, Tavželj - Muršak, A. Kopitar, D. Rodman - Sabolič, Tičar, Jeglič - Razingar, Urbas, M. Rodman - Pance, Goličič, Mušič. Trenér: Matjaž Kopitar.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.