Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pátek 20. října 2017 Vendelín

Olympijský úkol Číňanů – vyhubit přástevníka!

30 2006
Peking - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Dokonce i státní svátek může být zkouškou na pekingskou olympiádu 2008. Jak? "Nikdy jindy nebude ve městě tolik kytek," říká studentka umění Che-ša, která na náměstí Nebeského klidu prodává své obrazy. Zítra slaví Čína 57. výročí založení Čínské lidové republiky.

Vláda vyhlásila pětidenní volno, lidé stojí frontu u Mauzolea předsedy Maa. V 5.30 ráno každodennímu ceremoniálu vztyčení státní vlajky při východu slunce aplaudují desetitisícové davy. Květiny září všude kolem.

Stejný obraz má nabídnout olympiáda. Organizátoři vyhlásili: "Budou to zelené a pestrobarevné hry." Poněkud zvláštní vize pro město, kde jinak vládne rudá (vlajky a hesla) či šedá (smog). Pro metropoli, jež platí za nejžíznivější na světě, kde panuje pouštní podnebí a každá květina v létě rychle uschne.

"Zažil jsem tu i pouštní bouři, po které mi auto překryla půlcentimetrová vrstva písku," povídá český konzul Petr Spáčil.

V roce 2008 se má Pekingu nedostávat 1,1 miliardy kubíků vody. Nevadí. Vodu dovezou. A ulice zaplaví květináče.

V roce 2001, při inspekci komise MOV před volbou dějiště her, ještě čínští vojáci sprejovali uschlou trávu na chodnících zelenou barvou.

Teď však dostali vědci z městského úřadu pro zahradnictví státní zakázku: vyvinout chryzantémy či čínské růže, které neuschnou ani v horkém a vlhkém létě.

Již objevili metody na podporu kořenů a prodloužení květu. V příštím roce otestují pět milionů předolympijských květin. "Na olympiádu, když bude potřeba, jich navezou desetimiliony," věří Spáčil.

Mimochodem: zároveň prý vyšlechtili jahody velké jako pomeranče. Ale místní je jíst nedoporučují...

Masa květináčů obklopuje i pět maskotů her pod cypřiši v císařské zahradě dynastie Ming. Hned vedle je stánek Pepsi Coly, pak snímky nositelů státního vyznamenání a za nimi pagoda Nejvyššího chrámu. Zběsilá změť.

Centrum her brzy zazelení i stromy, jež mají být přesazeny na střechy budov nižších než 12 pater. Jenže – přežijí? Kromě sucha na ně zaútočí i další nepřítel: přástevník americký.

Hejna malých bílých motýlků tady dokázala za rok zničit listí na 50 tisících stromů.
Úkol pro ministerstvo lesnictví tudíž zní: vyhubit přástevníka!

Autor:


Jobs Contact
CNC Frézař (25.000 - 32.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze