Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Olympijský Vancouver má příjemné teploty. Proto řeší: Kam s bezdomovci?

PROBLÉM S BEZDOMOVCI. Olympijský Vancouver řeší i mimosportovní komplikace. | foto: Tomáš Poláček, MF DNES

7 2010
Nebude to klasicky zmrzlá olympiáda. Podnebí ve Vancouveru je ve srovnání s polárními oblastmi země relativně mírné. Jenže právě proto se musí olympijské město potýkat s jednou komplikaci: Kam s bezdomovci?

Podle posledního oficiálního sčítání, které proběhlo v březnu 2008, přespávalo pod hvězdami minimálně 1600 osob. Někteří odborníci přesto tvrdí, že je údaj značně podhodnocený.

Dva roky stará zpráva profesorů ze tří kanadských univerzit uvádí, že v provincii Britská Kolumbie by mohlo být až patnáct tisíc dospělých bezdomovců trpících silnou závislostí nebo mentálními chorobami.

"Kvůli příjemnému klimatu trpíme neustálým přívalem lidí z chladnějších oblastí," posteskl si starosta olympijského města Gregor Robertson. I jeho snahou je, aby se město po dobu konání her neprezentovalo tímto způsobem.

Vancouver tak k olympijskému rozpočtu 2,3 miliardy dolarů musel přidal další skoro dva miliony na výstavbu dočasných příbytků. Pod střechu by se tak v době konání her mohlo dostat až 1250 osob.

"Vybírali jsme oblasti, kde se mísí obchodní, průmyslové i rezidenční budovy, abychom zmírnili dopad," uvedl starosta města Gregor Robertson pro deník Vancouver Sun. "Zavedli jsme směrnice, abychom dokázali možné problémy, které se vyskytly v minulosti, rychle odstranit."

Nejnovější ubytovna, kterou v centru Vancouveru otevřeli tento týden, čítá čtyřicítku postelí. Bude tu nutná rezervace, ale za odměnu bezbariérový přístup - to znamená bude možné si s sebou vzít zvířecího mazlíčka nebo vlastní nákupní vozík.

Vancouver plánuje do roku 2015 výstavbou bytů úplně eliminovat problém s osobami bez vlastního přístřešku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze