Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Když pod střechou velodromu startuje tryskáč a nahání dráhařům strach

Olympijský velodrom v Londýně | foto: AP

7 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Průduchy klimatizace proudí ven kromě vydýchaného vzduchu i ředěný hluk. Už zvenku je cítit, jak to vevnitř tepe, bzučí, vibruje. Olympijský velodrom je jako úl. Vlastně ne, je jako hangár, ve kterém startuje tryskové letadlo a vy stojíte třicet metrů od něj. Takže špunty do uší, naladit hlasivky a fandit šampionům.

Go wild, vybízí nápis na nizozemské vlajce přehozené přes zábradlí. Atmosféra je pod střechou tvarovanou jako bramborový lupínek i bez toho víc než divoká.

"Úžasná," hodnotil Sir Chris Hoy, král týmového sprintu a Joanna Rowsellová po zlaté stíhačce, kterou britské trio navíc ovládlo ve světovém rekordu, zase pronesla: "Nahání to až strach."

Zástupci olympiády potvrdili, že právě velodrom je tím nejhlučnějším sportovištěm v Londýně. Překvapivé to však není. V ochozech je sice místo jen pro šest tisíc fanoušků, stadion je však uzavřený, strop nízký a diváci, mezi nimiž se objevil třeba Paul McCartney nebo monacký kníže Albert, jsou sirény.

Hladina hluku v hale se pak podle měření může přiblížit hranici 140 decibelů!

Komentátoři popisují atmosféru jako tsunami hluku, vlny jsou takové, že se nedá promluvit se sousedem na vedlejší sedačce, píchá z toho v uších, rve to bubínky. "Ale nás to žene dopředu," shodují se závodníci.

Studie americké zdravotnické společnosti s názvem ´Nebezpečné decibely´ tvrdí, že 140 decibelů se rovná rámusu ohňostroje nebo výstřelu z pušky, pokud byste stáli přímo u hlavně. Je to větší randál, než jaký umí vyprodukovat sbíječka.

Mezi londýnskými "hlukovými medailisty" se drží aréna pro plážový volejbal na Horse Guards Parade, kde se povykuje silou 110, a hlavní olympijský stadion s hlučností 105 decibelů.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze