Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Olympijský výbor vede s australskou výpravou spor o transparent klokana

Transparent s boxujícím klokanem | foto: AP

6 2010
Kuriózní situaci musí řešit před začátkem her ve Vancouveru Mezinárodní olympijský výbor. Do sporu se dostal s Australskou výpravou, která vyvěsila v olympijské vesnici z balkonu obří zelený transparent, na němž je zobrazen žlutý klokan v boxerských rukavicích.

Představitelé MOV vyzvali Australany, aby plachtu stáhli, protože jde zároveň o registrovanou obchodní značku a komerční symbol.

Delegace protinožců to odmítla. Ústy mluvčího národního olympijského výboru Mika Tancreda však slíbila, že vyhoví, pokud obdrží od MOV oficiální žádost.

"Je to náš maskot. Ukazuje, co je Austrálie zač. Že jsme velmi odhodlaný národ, který rozdává rány i vyšším vahám," citovala Tancreda agentura Reuters. "Našim sportovcům se to líbí, stejně jako mladým dobrovolníkům ve vesnici. Když jsem je potkával, říkali mi, ať to nesundáváme," řekl mluvčí. "Chceme se tu na olympiádě bavit. Jsme tu i kvůli velmi vážným věcem, ale sportovci si ve vesnici užijí spoustu zábavy," dodal.

MOV vzkázal, že k záležitosti zaujme konečné stanovisko v příštích dnech. Pokud bude trvat na svém, transparent s klokanem by se mohl jen přestěhovat jinam, protože starosta vancouverského předměstí Surrey už Australanům nabídl náhradní místo pro jeho vyvěšení.

Boxující klokan má v australském sportu už dlouhou tradici. Poprvé tento symbol použil na své jachtě Alan Bond při cestě za vítězstvím v prestižním Americkém poháru. Později práva na toto logo prodal Australskému olympijskému výboru a klokan s rukavicemi se stal symbolem bojovného australského ducha.

Autoři: ,


Květákové pečené placičky
Květákové pečené placičky

Zdravá dobrota na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze