Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Olympijský závod jako trénink? Zvláštní, ale nutné, říká Záhrobská

Olympijská sjezdovka ve Whistleru | foto: AP

16 2010
Whistler (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Umíte si představit etapový závod ve sjezdovém lyžování? Mohl by vypadat třeba tak, že dvě zatáčky před cílem sjezdu ukončíte první etapu, na dvě hodinky si oddychnete, a pak jedete dál. Tak nějak teď na olympiádě vypadají oficiální tréninkové jízdy sjezdových lyžařů.

Pondělní "etapový" sjezd žen dokonce má své oficiální výsledky. První díl vyhrála Američanka Vonnová, druhý pak Švédka Pärsonová. Záhrobská zajela nejprve dvacátý, a pak devatenáctý čas, Klára Křížová byla osmadvacátá a dvaatřicátá.

"Podmínky nejsou moc dobré," poznamenal Ondřej Bank, který rovněž sjel kompletní sjezdovou trať až včera při závodě.

Ale aspoň, že se závodilo.

Program alpského lyžování začal kvůli špatnému počasí s dvoudenním zpožděním a další prodlevy si už pořadatelé nemohou dovolit. Proto na lyžaře tolik spěchají.

Olympijská sjezdovka ve Whistleru a na ní Aksel Lund Svindal

Místo řádných tréninků, bez kterých se sjezdy nesmí uskutečnit, posílají závodníky na zkrácené úseky. "Podle pravidel se musí před sjezdem uskutečnit trénink, ale teď nám chtěli namluvit, že není nutné projet trať celou," podivoval se Ondřej Bank.

Celou trať stihla minulý týden ve čtvrtek projet jen polovina závodníků, pak padla mlha a už nikdy nebylo možné vyzkoušet si kompletní tříkilometrový závod. Lyžaři s vyššími startovními čísly vůbec neokusili závěrečnou partii se dvěma dlouhými skoky, přesto je jury hodlala poslat na start.

Bankův kouč a zároveň bratr Tomáš Bank však vyvolal vzpouru mezi trenéry a vymohl si test závěrečné pasáže aspoň ráno před startem. "Je to lepší než nic, ale v závodě na skoky najíždíme už unavení a průjezd vypadá úplně jinak," krčí rameny Ondřej Bank.

Šárka ZáhrobskáŠárka Záhrobská

Ženy jely první měřený trénink teprve včera a aby měly splněnou povinnou jízdu i pro případ dalšího zvratu v počasí, jely trať nadvakrát. Jen aby ji konečně sjely. Ráno v 10 hodin hodin zvládly podstatnou část sjezdu, ale protože v cílovém prostoru vrcholil závod mužů, závěrečné skoky otestovaly až po obědě.

Záhrobská musela měnit plány

Nejlepší česká lyžařka Šárka Záhrobská musela nové situaci přizpůsobit plány. Touhle dobou už měla být v Nakisce a nedaleko Calgary trénovat na olympijský slalom. Místo toho stále čeká na závod superkombinace a dokonce se přihlásila na sjezd. "Zní to divně, ale pojedu olympijský závod ve sjezdu jako trénink na superkombinaci," poznamenala Záhrobská.

Ze stejného důvodu se včera do sjezdařského závodu pustili i Filip Trejbal a Kryštof Krýzl. "Aspoň, že jsme měli dost míst na startu. Takový Raich se pro sjezd nevešel do rakouské nominace, a tak si trať vyzkoušet nemohl," připomněl Ondřej Bank, který svůj pondělní výsledek z hlediska dnešního startu chválil: "Pro kombinaci by mi tento výkon vůbec nevadil, ztráta dvě vteřiny oproti sjezdařům nic neznamená."

Závod v superkombinaci začíná v 19.30 SEČ sjezdem, Bank do něj nastoupí s výhodným číslem 14. Na startu budou i Krýzl (číslo 23), Vráblík (35) a Trejbal (42).Najdete na iDNES.czmobilní verze