Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Snový rok Wigginse: po Tour vyhrál i olympijské zlato v časovce

1 2012
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Na startu 37 mužů, před nimi 44 kilometrů a z této kombinace vzešel olympijský vítěz v časovce. To, co se nepodařilo britským cyklistům v závodě s hromadným startem, kde zklamal Mark Cavendish, dokázal v tom individuálním Bradley Wiggins, nový šampion Londýna.

Pro stříbro si za králem letošní Tour de France dojel německý mistr světa Tony Martin, triumf barev pořadatelské země her zvýraznil třetí příčkou Chris Froome, korunní princ bitvy o žlutý dres.

Cyklistický čahoun vedl v Hampton Court na všech mezičasech a jako jediný se svým cílovým časem dokázal dostat pod 51 minut. Martinovi nadělil 42 sekund, Froome, jeho kolega z formace Sky, jich ztratil dalších šestadvacet.

"Těžko svoje pocity dávám do slov," přiznal šampion. "Prostě neuvěřitelné, zvlášť když vyhrajete ve svém městě. Zlato na dráze s vámi oslaví tři, možná čtyři tisíce fanoušků. Ale tady, ten hluk, to byl prostě úžasné. Nemyslím, že tohle dokáže něco překonat."

Fotogalerie

Dvaatřicetiletý vítěz Grande Boucle a všech dlouhých časovek v ní si triumfem připsal čtvrtou zlatou a celkově sedmou olympijskou medaili. Ty předchozí však získal v dráhových disciplínách.

"Ráno jsem všechny zprávy o počtu medailí poslouchal v televizi. Není tak důležité mít jich sedm, pokud nejsou ze správného kovu," upozornil Wiggins. "Hlavní číslo je čtyři. Čtyři zlaté!"

Slavný cyklista se díky tomu časovkářskému dostal do čela britských historických tabulek, v počtu medailí překonal veslaře Steva Redgravea. A jestliže královna Alžběta II. dosud váhala s udělením titulu Sir, Wigginsova zlatá olympijská medaile bude dalším argumentem k jeho povýšení do šlechtického stavu.

Na stupních vítězů tápal, jaký výraz nahodit. Chvíli se usmíval, pak se škrábal ve vlasech. "Snažil jsem si to vychutnat," povídal. "Nedokážu si vybavit vzpomínky na moje předchozí olympiády. Buď jsem byl moc mladý, nebo to strašně rychle uteklo."

Až sedmé místo zbylo na Fabiana Cancellaru, šampiona z Pekingu. Švýcar v sobotním závodě s hromadným startem těžce spadl na rameno, které si poranil už v klasice Kolem Flander a jeho start byl proto dlouho otázkou. Nakonec se však čtyřnásobný mistr světa rozhodl vyjet, jenže zranění ho evidentně limitovalo.

Smůla znemožnila promluvit do pořadí na prvních příčkách Španělovi Luisi Leónovi Sanchézovi. Jeden z aspirantů na medaili a třetí muž časovky letošní Tour de France zabral na startu a na desítky vteřin ho zbrzdil technický problém s řetězem. Vítěz sobotního závodu Alexandr Vinokurov z Kazachstánu dojel na 23. místě. 

Výsledky OH - silniční cyklistika

Časovka mužů (44 km): 1. Wiggins (Brit.) 50:40, 2. Martin (Něm.) -42, 3. Froome
(Brit.) -1:08, 4. Phinney (USA) -1:59, 5. Pinotti (It.) -2:10, 6. Rogers (Austr.) -2:12, 7. Cancellara (Švýc.) -2:14, 8. Grabsch (Něm.) -2:39.


Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze