Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijští hrdinové oslavy nešidí

25 2000
S y d n e y - Ve velkou party se mění život v Sydney pro většinu sportovců, kteří už mají své olympijské vystoupení za sebou. Vedle tréninků, soustředění, příprav i samotných startů v jednotlivých sportovních odvětvích jsou oslavy titulů druhou stranou mince dění v místě konání her. Podle očitých svědků se většina olympioniků pouští do nočního života v Sydney přinejmenším se stejnou vervou jako do bojů na sportovních kolbištích. Příležitost slavit naplno a bez ohledu na to, co to udělá s organismem a sportovní formou, měli v neděli plavci, jejichž soutěže již skončily.

"Je skvělé, že hry jsou pro nás už pasé a my se můžeme jít bavit, prožít také něco jiného než závody," uvedla trojnásobná vítězka a jedna z nejzářivějších hvězd plaveckých soutěží Inge de Bruijnová z Nizozemska. "Je čas na oslavu," uvedla po návštěvě nizozemského olympijského sídla. "Zpívali jsme, tleskali, tancovali a stříkali šampaňské.

Zkrátka dobře jsme se pobavili," přiznala De Bruijnová předtím, než se se svým přítelem a trenérem Jakkem Verhaerenem přesunula do restaurace Great Barrier Reef. Tam se objevil také její kolega z nizozemské reprezentace Pieter van den Hoogenband, který si ze Sydney odveze zlato z královského sprintu na 100 metrů a světový rekord, první čas pod magickou hranici 48 sekund.

Povolení ke konzumaci alkoholu dostal od vedení týmu také sedmnáctiletý australský hrdina Ian Thorpe. Spolu s Michaelem Klimem se na doporučení Američana Garyho Halla vydali do baru Last Lap, kde si zahráli na elektrické kytary. Tradiční rivalita mezi oběma velmocemi se tak z bazénu přenesla na pódium nočního klubu. Kdo byl v této "disciplíně" lepší, se však na veřejnost nedostalo.

Mnoho výprav má v Sydney své oblíbené restaurace a bary, kde se sportovci scházejí, diskutují nad výsledky a pořádají party. Kanaďané chodí do baru Moose, restaurace Nick's Seafood se líbí Řekům a Brazilci zase nedají dopustit na vinárnu JB's. V Darling Harbouru je denně k vidění na 250.000 lidí, kteří v alkoholovém opojení sledují na velkoplošné obrazovce olympijské soutěže.

Mezi diváky je i mnoho aktivních sportovců. Také čeští medailisté se již stihli vydat do víru velkoměsta. Zlatý oštěpař Železný, jenž se ziskem třetího olympijského titulu nesmazatelně zapsal do historie, zůstal s přáteli a trenérem v baru do šesti do rána a na sobotu chystá na pronajaté jachtě velkou party spojenou s rybařením. Na lodi oslavili šťastné bronzové medaile také deblkanoisté Jiras s Máderem, kteří však ještě předtím stihli zlikvidovat zásoby alkoholu v Českém olympijském domě.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze