Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijští inspektoři pochválili Madrid

7 2005
Lausanne - Spokojeni odjížděli inspektoři Mezinárodního olympijského výboru z Madridu, který je jedním z uchazečů o pořádání olympijských her v roce 2012. Představitelé španělské metropole sklidili pochvalu za "profesionalismus a tvrdou práci". Po čtyřdenní inspekci u prvního z pěti kandidátů to prohlásila šéfka komise Naval Mutavakelová z Maroka.

"Návštěva to byla velmi produktivní," konstatovala na závěrečné tiskové konferenci zlatá medailistka v běhu na 400 metrů překážek z olympiády v Los Angeles. Současně zdůraznila, že také zbývající čtyři kandidáti Paříž, Londýn, Moskva a New York mají co nabídnout a také jejich podklady pro kandidaturu jsou na vysoké úrovni.

"Nevedeme si ale žádný žebříček a navíc hlubší veřejné hodnocení by nebylo vůči ostatním kandidátům fér," řekla Maročanka, kterou doprovázelo dalších jedenáct funkcionářů. 

Španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero a král Juan Carlos uvedli, že vláda i celá země bojem o olympiádu žijí a podporují tuto snahu. Madrid vidí sílu své kandidatury v koncepci "Olympiády krátkých vzdáleností" a "Her bez aut".

Nejvýznamnější sportoviště mají být vzdálena pouhých pět minut pěšky od olympijské vesnice. A ta má být zase v bezprostředním dosahu letiště. Madrid považuje za svoji výhodu také to, že jako jediná velká evropská metropole dosud žádné hry nepořádal.

Kroky inspektorů nyní povedou do Londýna (16. - 19. února), na řadu pak přijdou New York (21. - 24. února), Paříž (9. - 12. března) a Moskva (14. - 17. března). MOV zvolí pořadatelské město tajným hlasováním v Singapuru 6. července, už začátkem června by komise MOV měla zveřejnit hodnotící zprávu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze