Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympijští medailisté dostali odměny

14 2000
P r a h a - Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich realizační týmy. Slíbené odměny převzali v Kaiserštejnském paláci v Praze z rukou předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska a ministra školství, mládeže a tělovýchovy Eduarda Zeman, kteří jim zároveň poděkovali za úspěšnou reprezentaci.

Milion dostali za zlaté medaile i oštěpař Jan Železný a vodní slalomářka Štěpánka Hilgertová milión korun, stříbro boxera Rudolfa Kraje, desetibojaře Romana Šebrleho a střelce Petra Málka bylo oceněno půlmilionem, bronz triatlonisty Jana Řehuly a střelce Martina Tenka má hodnotu 300 tisíc. Bronzová dvojice kanoistů Marek Jiras - Tomáš Máder si rozdělí 400 tisíc.

Odměněny byly i realizační týmy - 190 tisíc za zlato, 130 tisíc za stříbro a 80 tisíc za bronz. "Celkem jsme měli připraveno šest milionů, takže jsme se spletli jen o 400 tisíc. Ale v této položce bychom rádi vyplatili třeba dvojnásobek," řekl místopředseda ČOV pro marketink Karel Bauer.

Většina z těch, kteří před necelými dvěma měsíci stáli na stupních vítězů, má už oslavy dávno za sebou. Boxer Rudolf Kraj se už znovu vrhl do ringu, ostatní zahájili přípravu na novou sezonu. "Začal jsem v Tatrách a v lednu se chystáme spolu s Tomášem Dvořákem a Honzou Poděbradským do Jihoafrické republiky," odhalil své plány desetibojař Šebrle.

Jeho půlmilionová prémie by se však ještě mohla zdvojnásobit, neboť Český atletický svaz dál shromažďuje důkazy o tom, že třetí pokus v disku vítězného Estonce Erkiho Noola neměl kvůli přešlapu platit. Závěry hodlá předložit Radě IAAF. "Jsem zvědav, jak to dopadne, a byl bych rád, kdybych zlato dostal. Ale na druhou stranu mě to ze spaní nebudí," přiznal Šebrle.

V příštím roce plánuje start jak na halovém mistrovství světa v Lisabonu, tak na otevřeném šampionátu v Edmontonu. Stříbro ze Sydney v něm však žádné zavazující pocity nevzbuzuje. "Bude to zase jiný závod, začíná se od nuly. Věřím, že s námi vydrží další rok i trenér Váňa," připomněl důležitou přítomnost zkušeného kouče, který prohlásil, že po olympiádě skončí. Zatím však dál se svými svěřenci pokračuje.

Vedle nejlepší české slalomářky na divoké vodě, Štěpánky Hilgertové, která přišla se zavázanou rukou kvůli zánětu šlach, byl středem pozornosti oštěpař Železný. Čtyřiatřicetiletý světový rekordman se po komplikovaném zranění ramena dokázal vrátit, v Sydney získal třetí olympijské zlato a vstoupil do historie.

"Možná, že právě tohle zranění pro mě bylo tou největší motivací a touhou po dalším úspěchu," přemítal. "A pak, mě oštěp pořád strašně baví. Peníze nejsou na prvním místě, medaile je víc. Na druhou stranu je fakt, že ne všechny sporty dostávají slušně zaplaceno, a tak jim tahle odměna může pomoci."

Nedávno skončil lázeňský pobyt v Třeboni. "Už jsem si strašně potřeboval odpočinout, proto jsem vypustil i řadu jiných akcí. Teď už zase čeká trénink."

Deblkanoisté Marek Jiras s Tomášem Máderem spolu od Sydney ještě v lodi neseděli. Máder se teprve v minulém týdnu vrátil z dobrodružné cesty do Nepálu, Jiras poolympijský odpočinek strávil prací na rodinné chalupě v Krkonoších a na vlastním domě v Uhříněvsi.

"Měsíc a půl jsem nedržel pádlo v ruce. Minulé pondělí jsem poprvé vlezl do lodi a cítil jsem se vratce. Od té doby se učím pádlovat, zatím jenom na singlkanoi," přiznal Jiras.

Do společné lodě usednou úřadující mistři světa až v nadcházejících dnech, trenér Jiří Rohan už má pro ně připravený tréninkový plán. "Ještě jsem ho nečetl, ale jako každý rok bude v přípravě nějaká změna. Příští rok bude určitě klidnější, protože z nás spadlo napětí," tvrdil Jiras.

Triatlonista Jan Řehula také po oslavách, besedách a dalších společenských akcích začíná s tréninkem. Jako jediný z českých medailistů se ještě letos do Sydney vrátí a bude se tam stejně jako v minulých letech připravovat na novou sezonu. "Pro příští rok mám dva vrcholy. Tím prvním je mistrovství Evropy v Karlových Varech, druhým slavný Ironman na Havaji," dodal Řehula.

"V Ostravě se za mnou lidé na ulici rozhodně neotáčejí, takže nějaké negativní důsledky popularity necítím. Trochu pozornost budí jen auto s mým jménem, které jsem dostal od mladoboleslavské automobilky," řekl střelec Martin Tenk. Přiznal, že po dvou týdnech oslav a nejrůznějších besed mu už střelnice chyběla. "Ve středu jedu do Mnichova na finále Světového poháru a jsem trochu nervózní z toho, že jsem málo trénoval," povzdechl si. Jeho kolega Petr Málek se ještě v tomto týdnu chystá do italské Brescie, kde mu firma Beretta bude dělat na míru novou brokovnici.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...Najdete na iDNES.cz