Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympionici budou mít oblečení z kávy a kukuřice. A nikdo si je nesplete

13 2009
Navléknou třeba spodní prádlo vyrobené z kukuřice a trička z kávových vláken. K tomu vezmou černé boty s červenými a modrými vzory. A navrch bundu, kterou si nikdo nesplete například s francouzskou. Čeští olympionici by totiž měli mít pro hry ve Vancouveru originální kolekci oblečení.

"V Turíně jsme se při nástupu pletli s Francouzi a Maďary, které všechny sponzorovala jedna značka. Odlišnosti v oblečení byly minimální. Teď přijde jedinečný český tým," říká krasobruslař Tomáš Verner, jenž se na tvorbě kolekce pro hry ve Vancouveru podílí.

Oblečení pro Český olympijský výbor (ČOV) nyní vytváří místo Adidasu česká firma Alpine Pro, svoje postřehy k němu mohou říci i sportovci: například veslař Ondřej Synek, krasobruslař Verner či olympijská vítězka Kateřina Neumannová, nyní už bývala běžkyně na lyžích.

"Mám zkušenosti se šesti olympijskými kolekcemi. Troufnu si říct, že ta, která se připravuje, nejvíce respektuje potřeby sportovců. A opravdu silný bude akcent na národní identitu," uvedla Neumannová.

Kateřina Neumannová ukazuje na Tomáši Vernerovi tričko, které budou mít v jiném barevném provedení olympionici na hrách ve Vancouveru 2010.

Výběrová komise poprvé zasedala v únoru a volila, který návrh designu použít. "Diskutovali jsme nad tím, jestli hledat barvy, které by byly nositelné i mimo, nebo naopak dát důraz na to, abychom byli vidět. Zvítězila druhá varianta," líčila Neumannová.

Výsledek je však zatím tajný. I krasobruslař Verner dostal na testování jen černé triko, aby design nebyl vyzrazen. Tvůrci ukázali pouze jeden typ bot: jsou černé s červenými a modrými ornamenty. "Nikdo z jiného týmu nám je nesebere," říkal šéf české mise František Dvořák. "Určitě si nás tentokrát nikde nesplete s Francouzi, Nory, Brity nebo Rusy, kteří mají podobné národní barvy."

Kolekce bude oficiálně představena až na podzim, kdy zároveň vůbec poprvé odstartuje prodej její části pro fanoušky. "Je to pozitivní krok směrem k veřejnosti, možnost ztotožnit se s olympijskou reprezentací je skvělá," míní Dvořák.

Místopředseda ČOV dohlíží například na to, aby české oblečení zapadalo do pravidel Mezinárodního olympijského výboru. "Ale musí být především funkční." Takže třeba nástupová bunda je nepromokavá a má podlepené švy, aby se dovnitř nedostala ani kapka vody.

Kateřina Neumannová a Tomáš Verner s botou z olympijské kolekce pro hry ve Vancouveru 2010.

Nové oblečení také bude ekologické. Spodní prádlo a roláky pod zimní soupravu jsou ušity z vláken vyrobených z kukuřičného oleje. Trička s krátkým a dlouhým rukávem zase tvoří vlákna z odpadů kávy. Dokážou tělo ochladit při aktivitě, ale zároveň udržet v teple, když je v klidu.

"Triko mám asi čtyři hodiny, běhám nahoru, dolů, trochu jsem se zahřál a ochladil. Ještě mě nenechalo ve štychu. Je příjemné, nikde netáhne, neomezuje mě v pohybu. Ale opravdové testování proběhne až od zítřka, kdy odlétám do Norska," říkal Verner. Materiál, který používají i piloti formule 1, ozkouší při měsíčním tréninku.

Překvapilo ho, z čeho všeho lze oblečení vyrobit. "Netušil jsem, že se dají recyklovat takové materiály, aby se z nich daly dělat tkaniny. Na prvním zasedání komise v únoru nám představovali jeden svetr z kávových vláken. Moc se mi líbil, chtěl jsem ho získat. Běžel jsem na prodejnu a tam zjistil, že o tom nic nevědí. Tak jsem tehdy vyzradil tajemství," líčil Verner se smíchem.

Autor:


Další z rubriky

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Čeští medailisté ze ZOH v Koreji dostanou vyšší odměny, než se čekalo

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Čeští sportovci, kteří přivezli ze zimních olympijských her v Koreji cenné kovy, dostanou vyšší...

BMW X6 xDrive30d  2 ROKY ZÁRUKA
BMW X6 xDrive30d 2 ROKY ZÁRUKA

r.v. 2015, naj. 87 493 km, diesel
1 249 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz