Olympionici fandili v basketbalových dresech

20 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Početná skupina českých olympioniků přišla doprovodit basketbalové reprezentantky k postupu do čtvrtfinále aténského turnaje. Hráčky jim dokonce daly k dispozici jednu sadu dresů, takže fanklub byl dobře k poznání. "Je to hezké hrát před Berdychem, hráčem, který porazil Federera," těšilo kapitánku národního týmu Hanu Machovou po páteční výhře 97:75 nad Koreou.

Sadu červených dresů daly hráčky v olympijské vesnici k dispozici všem českým sportovcům, kteří se chystali na jejich zápas. "Kdo chtěl, tak si mohl vzít," říká Machová.

Basketbalové tílko si oblékli plavci, veslaři i tenista Berdych, bez stejnokroje dorazil například oštěpař Železný s výškařkou Hlavoňovou.

"Čeští sportovci tady drží hodně pohromadě. Potkáváme se ve vesnici, bavíme se a chodíme si fandit. Je to hezké," těší kapitánku Machovou.

Návštěvníci viděli zajímavé utkání. Vlastně to bylo vydařené představení českého týmu s jednou neočekávanou a hodně zvláštní zápletkou.

Prvních osm minut národní tým Asiatky válcoval, vedl už 24:7, ale znenadání se zastavil. Následující pětiminutovka měla skóre 0:18 a Korejky otočily až na 25:24.

"Asi nás trochu zaskočilo, jak šlo všechno jednoduše," myslí si Romana Hamzová. "Začaly jsme dělat školácké chyby, a bylo jich strašně moc."

Korejské vedení však trvalo jen šestnáct vteřin, než Machová tříbodovým košem jednou pro vždy vrátila do sedla český tým. Soupeř už do konce zápasu jen dotahoval. "Věděly, že to nebude jednoduchý zápas, že Korejky dokáží dát tři trojky v řadě a stáhnout i desetibodový náskok," poznamenala Hamzová. "Naštěstí to tam začalo i nám padat a utekly jsme jim."

Neúspěšnost českého týmu v bránění tříbodových střel však přes příznivý obrat zůstává varováním. "Zaměřujeme se na to při tréninku, ale pořád se nám to moc nedaří. Mám pocit, že si soupeřky proti nám věří, a zkoušejí střílet trojky častěji než v jiných zápasech," říká trenér Jan Bobrovský.

Vítězství nad Koreou stačilo ke splnění základního cíle pro olympijský turnaj, k postupu ze základní skupiny.

"Teď chceme víc," říkají hráčky.

Touží po výhře v nedělním utkání s Novým Zélandem, které už jen určí pořadí na třetím a čtvrtém místě ve skupině A. "Hrajeme o umístění, a tím i o lepšího soupeře pro čtvrtfinále," říká Hamzová.

Tým může narazit na Austrálii, Rusko nebo na Brazílii. Ze čtvrtého místa půjde na vítěze "béčka", ze třetího na druhý tým. V tuto chvíli aspiruje na první místo Austrálie, mezi Ruskami a Brazilkami se asi rozhodné o druhé příčce.

"Já bych teď ještě porazila Zéland. Nebaví mě prohrávat," má jasné a jednoduché vysvětlení pivotka Zuzana Klimešová.

A co dál? "Snad s výjimkou Američanek se dá hrát s každým. Záleží na jednom nejdůležitějším utkání a v něm může rozhodovat každá maličkost - jak se kdo vyspí a jaké bude mít nervy," domnívá se Romana Hamzová.

O medailových ambicích se mluví jen opatrně: "Kdo by nechtěl vyhrát medaili, hratelný byl zatím každý zápas," směje se Hana Machová.

Kapitánka českých basketbalistek Hana Machová se raduje z vítěztsví nad Koreou a postupem do čtvrtfinále.Nejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz