Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Olympionici mají jediného kandidáta na předsedu. Obhajuje Jirásek

Milan Jirásek, šéf Českého olympijského výboru | foto: Michal KlímaMF DNES

9 2008
Ke čtvrtému období ve funkci předsedy Českého olympijského výboru směřuje Milan Jirásek. Do uzávěrky přihlášek žádná jiná kandidatura na sekretariát ČOV nedorazila. Tvrdý souboj o předsednictví, který v roce 2005 svedl s Janem Železným, se tak zřejmě na lednovém plenárním zasedání opakovat nebude.

"Beru to jako určitou satisfakci," komentoval 72letý lékař Milan Jirásek skutečnost, že nebude mít žádného soupeře. "Dává mi to větší klid připravit se na další období."

V čele českého olympismu stojí Jirásek od roku 1997, kdy za předsednickým stolem vystřídal Věru Čáslavskou. O čtyři roky později obhájil svoji funkci jednoduchou volbou aklamací jako jediný kandidát, ale v roce 2005 se mu postavil silný soupeř Jan Železný. Po bouřlivé předvolební kampani Jirásek zvítězil poměrem hlasů 58:33.

Tentokrát se k velkému souboji schyluje při volbách místopředsedy pro ekonomiku a marketing. Jiřího Zedníčka vyzvou šéfové tří sportovních svazů: Karel Bauer (jachting), Jiří Kejval (veslování) a Antonín Lébl (volejbal).

Bauer byl Jiráskovou pravou rukou v letech 1997 až 2004, ale při minulých volbách vsadil na Jana Železného, a když oštěpař v boji o předsednické křeslo prohrál, on sám kandidaturu na místopředsedu stáhl. Teď se znovu vrací do hry.

Bez protikandidátů jdou do boje o udržení svých funkcí také místopředsedové František Dvořák (pro sport) a Josef Dovalil (olympismus).

Uzávěrka přihlášek byla 5. prosince, případní další kandidáti se mohou do boje přihlásit na samotném plénu, delegáti by však kvůli tomu museli souhlasit se změnou volebního řádu. Volební zasedání pléna ČOV proběhne 14. ledna 2009, nové vedení bude nejvýznamnější sportovní organizaci v zemi řídit do roku 2012.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze