Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympionici mohou ve Vancouveru čelit i policejním raziím

Doping, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

22 2009
Sportovci se na zimních olympijských hrách ve Vancouveru musí připravit na ledacos. Třeba i na policejní razii. V případě důvodného podezření z porušování dopingových pravidel je totiž čeká nekompromisní prohlídka.

Vzpomínáte na Turín 2006, kde si italská policie došlápla na rakouské biatlonisty, kteří poté prchli za hranice? To byl nejkřiklavější příklad.

V Itálii sice mají funkcionáři v boji proti nepovoleným látkám ve sportu větší pravomoci, ale podle bývalého šéfa antidopingové agentury WADA Dicka Pounda, jenž je nyní členem organizačního výboru blížících se her, nebude situace v Kanadě příliš odlišná.

Mezinárodní olympijský výbor totiž dosáhl dohody s tamními úřady, přestože specifický zákon o postihování dopingu v Kanadě neexistuje.

"Policie má veškerou moc k tomu, aby zkoumala přechovávání a pohyb věcí, které mají co do činění se zakázanými látkami," upozornil Pound. K provedení prohlídky podle něj stačí podezření MOV a svolení soudce.

Otevřenou otázkou zůstává ochrana osobních údajů, kterou stále řeší zástupci MOV a organizačního výboru s místními úřady. MOV by zatím měl obdržet informace z vyšetřovacích záznamů policie jen tehdy, pokud dojde k porušení zákona.

"Rádi bychom dosáhli toho, aby nám civilní úřady všude na světě poskytovaly informace výhradně pro účely postihu sportovců," dodal Pound.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze