První olympionici nabrali směr Londýn. Ježek se vrátí posekat trávu

16 2012
Těžké mraky se nad nimi slitovaly, poslední pózování před odletem zvládla první část české olympijské výpravy na kbelském letišti ještě "za sucha". Vzápětí se nad Prahou prudce rozpršelo. Vodní slalomáře, gymnastu Martina Konečného a jachtaře Karla Lavického symbolicky doprovodil na cestě do Londýna déšť.

Ondřeje Štěpánka i slzy, dcera Julinka loučení u bran areálu obrečela. "V posledních měsících to prožívá hodně," netajil člen deblové posádky Volf - Štěpánek.

Na palubě airbusu našel pohodlí s dalšími šestnácti členy české výpravy. Materiál vezli důležitý, zejména pracovní nástroje vodních slalomářů. I proto chvílemi chodila Štěpánka Hilgertová po odletové hale se strnulým výrazem v obličeji. Žádná nervozita ze šestého olympijského startu, vždyť kvalifikace čeká zkušenou kajakářku až za dva týdny.

Fotogalerie

Problémem je vzpomínka na poslední let na trase Londýn - Praha. Jejímu kajaku se stal osudným. Nová loď, dokonale vyladěná do posledních detailů, cestu nepřežila. "Vrátila se v dezolátním stavu, naprosto rozdrcená přímo uprostřed, neopravitelná," posteskla si čtyřiačtyřicetiletá slalomářka.

Výrobce plavidla, jehož hodnota se pohybuje kolem 30 000 korun, zareagoval promptně. V expresně rychlém tempu zhotovil nový kajak a Hilgertová už na něm v Praze třikrát trénovala. "Je to velmi dobrá loď, měla by být v pořádku. Jen přežít ten přesun," přála si dvojnásobná olympijská šampionka.

Kajak zabalila do speciálního vypolstrovaného obalu, přelepila nápisem "Křehké" a pak neustále pozorovala, jak vojáci na kbelském letišti s jejím cenným pracovním nástrojem zacházejí.

Deblkanoisté? Stejné kurzy

Stanislav Ježek podobné problémy neřešil. Singlkanoe už má v Londýně uschované od května, nechal je v tamním areálu. "Snad se neztratily," říkal s úsměvem. Akorát si musel přibalit nové pádlo.

Pod pěti kruhy jej totiž čeká premiéra - jelikož to pravidla umožňují, kromě závodů singlistů plánuje s kajakářem Vavřincem Hradílkem zasednout i do deblkanoe. S novým, kratším pádlem. "I loď máme novou! A poslední trénink nám to jelo zase líp," chlubil se. Mezi deblkanoisty budou patřit k těm, co naplní coubertinovské heslo "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se".

I když... Sázkové kanceláře vypsaly na dvojici Ježek, Hradílek stejný kurz jako na dvojici Volf, Štěpánek. Zatímco první jmenovaní absolvují na olympijském kanálu vůbec první společný oficiální závod, druhý tandem už má ve sbírce olympijské stříbro i bronz. "Jéža nám říkal: Moc vám nevěřej, zato nám věřej dost," smál se Štěpánek.

Pohoda ze slalomářů čišela. Olympijská nervozita u nich ještě nemá šanci. Někteří se dokonce na víkend vrátí domů. "Musím posekat trávu na chalupě a podobné věci," utrousil Stanislav Ježek.

Autor:

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Na olympiádě pracovala zadarmo. Odvezla si písek i odznáček ze Samoy

DOBROVOLNICE. Na olympiádě v Londýně pracovala jako dobrovolnice i česká

Games Makers. Ti, kteří dělají hry. Bez nich by nedávno skončené olympijské hry v Londýně nebyly...

Šampioni předávali vydražené věci, peníze pomohou i chlapci na vozíku

Úspěšní dražitelé a zástupci českých medailistů pózují po slavnostním předávání.

VIDEO "Přeju hodně bezpečné zábavy s ostrým kordem," smál se pětibojař David Svoboda. "Moc gratuluju,"...

Knapková nabrala síly, vyčistila hlavu. Už se můžu smát, těší skifařku

BÁJEČNÍ SPORTOVCI NA VESLOVACÍCH STROJÍCH. Prezident Václav Klaus přijal 23.

VIDEO Její olympijský triumf se stal symbolem překonání bolesti. Bylo to vítězství vůle. Zlatá skifařka...

Najdete na iDNES.cz