Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Olympionici schválili pět nových jmen. Výprava pro Vancouver má 93 lidí

Vancouver Olympic Centre | foto: Profimedia.cz

28 2010
Do olympijských soutěží ve Vancouveru zasáhne 93 českých sportovců. Oproti nominaci, kterou minulý týden schválil Český olympijský výbor, přibylo do týmu pět nových jmen: Aleš Razým (běh), Tereza Vaculíková (boule), Martina Konopová (akrobatické skoky), Petra Zakouřilová (alpské lyžování) a jedna z dvojice běžkyň Eva Skalníková a Klára Moravcová.

"Nominace byla potvrzena na návrh svazu lyžařů. Rozšíření výpravy se řeší v rámci stávajícího rozpočtu české výpravy," řekl předseda ČOV Milan Jirásek.

Sportovců pro Vancouver bude díky rozšíření kvót od mezinárodní lyžařské federace FIS 93 a vytvoří tak nový rekord. Počet osob doprovodu se rozrostl na číslo 95, celkově tedy Český olympijský tým čítá 188 osob.

Rekordní výprava

V původní nominaci bylo 88 jmen

Do týmu se nakonec dostala i skokanka Martina Konopová, nad kterou se vznášel mrak nejistoty.

Třiadvacetiletá lyžařka splnila olympijská kritéria desátým místem na Světovém poháru v Mont Gabrielu v lednu 2009, ale naposledy závodila loni v únoru. Po neshodách s rakouským trenérem Christijanem Rijavcem byla podmínečně vyřazena z národního týmu a do listopadu skákala jen do vody.

Šéf akrobatických skoků Ondřej Vokatý byl proti jejímu zařazení do týmu, vedení úseku akrobatického lyžování na Svazu lyžařů ale jeho odpor přehlasovalo.

"Celý večer se žhavily telefony kvůli vnitřním rozporům v úseku," popisoval šéf české výpravy František Dvořák. "Každý tvrdil svoji pravdu, šéf úseku se na celou věc díval negativně, vedení úseku i Aleš Valenta (u kterého se učila) naopak tvrdili, že by nominována být měla."

Na olympiádu Konopovou doprovodí trenér Pavel Landa, bývalý kouč olympijského vítěze ze Salt Lake City 2002 Valenty.

"Je super, že pojedu na olympiádu, i když jsem s tím vzhledem k tomu, co se v poslední době dělo, už nepočítala," řekla Konopová ČTK. "Nakonec je dobré, že to tak dopadlo. Je štěstí, že je kvalifikace až dvacátého (února). Snad nebude problém, že jsem v zimě neskákala," dodala.

Druhou lyžařskou akrobatkou, která pojede na své premiérové hry, je sedmnáctiletá boulařka Tereza Vaculíková.

Do Vancouveru pojede běžec na lyžích Aleš Razým. A díky rozšíření ženského týmu bude moct startovat i běžecká štafeta. O tom, kdo doplní stávající trio Janečková, Nývltová, Rajdlová, se rozhodne v sobotu.

Moravcová se Skalníkovou budou o olympijské místo bojovat v kontrolním závodě v Orlických horách a lepší pojede. "Aby to bylo spravedlivé," dodal Dvořák.

Sjezdaři rozšířili svůj tým na osm členů o Petru Zakouřilovou, která po hrách v Salt Lake City a v Turíně absolvuje svou třetí olympiádu. Jednatřicetiletá lyžařka v této sezoně Světového poháru ještě nebodovala.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze