Olympionici se začínají oblékat do Londýna. Kolekci pomáhají tvořit Synek i Huříková

Hokejista Jaromír Jágr jde s vlajkou v čele průvodu českých sportovců na zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her ve Vancouveru. (12. února 2010) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

22 2011
Z olympijské kolekce pro Vancouver byli nadšení, i když se jí přezdívalo pyžamo. "Dali jsme o sobě vědět," pochvaloval si předseda českého olympijského výboru Milan Jirásek. Čechy si pak konečně nikdo nepletl s Rusy. Rok a půl před startem her v Londýně se rozjíždí přípravy další, letní kolekce. A znovu za asistence sportovců.

Firma Alpine Pro, která české reprezentanty oblékne už podruhé, vytvořila svůj development tým, s jehož pomocí má vytvořit oblečení na míru. To představí při módní přehlídce 100 dní před zahajovacím ceremoniálem her.

"Snad navštívíme Londýn znovu v exkluzivním oblečení," přál si Jirásek. Jenže přípravy na letní olympiádu budou úplně jiný příběh, jak do kvantity, tak kvality oděvů.

Tým sportovců zahrnuje skifaře Ondřeje Synka, basketbalistku Evu Vítečkovou, bikerku Terezu Huříkovou i horolezce Petra Maška. Ten se sice v Londýně nepředstaví, ale jeho poznatky z extrémních podmínek při tvorbě oblečení napomůžou.

"Jsem moc ráda, že můžu být mezi prvními, kdo kolekci uvidí," potěšilo Vítečkovou. Ta je momentálně mimo sportovní dění se zlomeným malíčkem. "Ale nelenoším doma, připravuju se s atletickým trenérem."

Už 24. ledna odesílal ČOV předběžný odhad počtu osob výpravy - Češi v britské metropoli podle předpokladů obsadí 23 sportů, výprava bude čítat celkem 268 osob, z toho 170 sportovců (v Kanadě jich bylo 93).

"Připravíme zhruba 330 souprav," odhadoval Václav Hrbek, ředitel výroby Alpine Pro. "Znovu budeme klást důraz na design a kvalitu, na funkčnost i ekologičnost materiálu."

Proto znovu z pera návrhářky Lucie Kuříkové vzejdou oděvy z podobných materiálů jako posledně - kávy a kukuřice.

RADÍ S KOLEKCÍ. Petr Mašek (vlevo), Eva Vítečková a Ondřej Synek se budou podílet na tvorbě kolekce oblečení pro letní hry v Londýně.

RADÍ S KOLEKCÍ. Petr Mašek (vlevo), Eva Vítečková a Ondřej Synek se budou podílet na tvorbě kolekce oblečení pro letní hry v Londýně.

"Budu testovat nejen na lodi," slíbil mistr světa Synek, když dostal první testovací vzorek s logem firmy i ČOV a velkým nápisem DEVELOPMENT TEAM na hrudi.

"Vyzkouším ho i při doplňkových sportech, na squashi, v posilovně," říkal dvoumetrový veslař. "Ale můžu si ho klidně obléknout i k televizi. V Londýně jsem nespočetněkrát závodil, počasí může být různorodé. Musím oblečení otestovat, aby mi v něm nebylo ani vedro, ani zima."

Část kolekce půjde i do běžného prodeje, firma plánuje, že postaví svůj dvousetmetrový butik přímo i v Českém domě v Londýně. Hry XXX. letní olympiády se konají od 27. července do 12. srpna 2012.

Autor:


Nejčtenější

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Další česká medaile na OH mládeže: šermířka Bieleszová má bronz

Šermířka Veronika Bieleszová se raduje se svým trenérem z vítězství v duelu o...

Třetí českou medaili na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires získala šermířka Veronika...

Z boje o zimní olympijské hry v roce 2026 vypadl turecký Erzurum

Erzurum je město s půl milionem obyvatel, ležící na úpatí severoanatolského pohoří, jehož nejvyšší štíty se šplhají do výšky přes 3000 metrů.

Turecké město Erzurum bylo vyřazeno ze seznamu kandidátů na pořádání zimních olympijských her v...

Cenu Věry Čáslavské za zásluhy o sport žen získala lyžařka Strachová

Bývalá lyžařka Šárka Strachová s Cenou Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen...

Pátou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou od roku 2014 uděluje Český olympijský výbor za...Najdete na iDNES.cz