Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Olympionici si plní šatník, kolekci pro Londýn představil skifař Synek

8 2011
Vyčuhoval nad všechny manekýny, co se na pódiu promenovaly vedle něj, pohupoval se s nimi do rytmu. Skifařský obr Ondřej Synek se na jeden večer stal modelem a 232 dnů před startem olympijských her představil kolekci, se kterou čeští sportovci do Londýna vyrazí. "Povedlo se to," pochválil pak práci designérů.

Coby sportovec tentokrát nemohl promlouvat do designové podoby, zato stoprocentně otestoval funkčnost materiálů. "Jsem rád, že jsem se mohl podílet," pochvaloval si světový šampion. "Není to jen o tom, že člověk dostane kus hadru a jde závodit."

Vývoj nové kolekce odstartoval hned po skončení zimních her ve Vancouveru, podruhé v historii české sportovce oblékne firma Alpine Pro. Z jejích výrobních linek sjede 220-230 tisíc kusů kolekce, náklady na výrobu jsou tajné. "Pohybovaly se v desítkách milionů korun," naznačil spolumajitel firmy Václav Hrbek.

Pro každého reprezentanta bude připraveno 33 kusů: trika, šortky, kšiltovka nebo "klenot" kolekce - nepromokavá bunda za 5 tisíc korun.

"Předpokládáme, že v Londýně bude hodně pršet, proto musí sportovce podržet i ve velkém slejváku," řekla Lucie Kuříková z vývojářského týmu. "Design jsme vybírali rok, návrhů bylo mnohem více, konečné rozhodnutí padlo někdy v lednu."

kšiltovka z olympijské kolekce pro Londýn 2012
sandály z olympijské kolekce pro Londýn 2012
pánské triko z olympijské kolekce pro Londýn 2012

Ve Vancouveru zářily z oblečků divoké motivy kruhů. Vypadá to jako pyžamo, žertovalo se. Návrh ale nakonec sbíral ocenění a obdiv fanoušků. Letní kolekce jde teď v extravaganci ještě výš, vychází z obrazu Dvoubarevná fuga, slavného abstraktního díla Františka Kupky.

A možná pak také bude v londýnském olympijském parku bojovat o první cenu v neoficiální soutěži krásy.

"Po Vancouveru jsme si říkali, čím náš úspěch v podobě vítězství mezi národy překonat," povídal Hrbek. "Sáhli jsme po umělecké stránce a myslíme si, že je to krok správným směrem."

Decentní motivy na látkách jsou v národních barvách, převládá bílá. A jakou barvu doplní sportovci při medailových ceremoniálech? "To nevím, musíme se nechat překvapit," mrkal Synek, jedna z velkých zlatých nadějí.

Část z olympijské kolekce může ještě skončit pod stromečkem, některé z výrobků půjdou do prodeje v pátek, druhá část pak 100 dnů před olympijskými hrami. Ty se v Londýně konají od 27. července do 12. srpna.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze