Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Čtvrtek 19. října 2017 Michaela

Olympionici, souží vás časový posun? Vezměte si superbalíček s prášky

Krasobruslař Michal Březina je jedním z těch, kteří prášky na spaní odmítají. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

8 2010
Vancouver (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Aby co nejlépe přivykl americkým podmínkám, vydal se švédský běžec na lyžích Sven Utterström v roce 1931 na olympiádu do Lake Placid o 12 měsíců dříve! Rok potom pracoval v USA jako dřevorubec a zároveň trénoval. Vyplatilo se. Na hrách vyhrál závod na 18 kilometrů. A stal se průkopníkem sportovní aklimatizace.

Ta současná je nepoměrně kratší. Čeští běžci na lyžích vyrazili do Kanady 23 dní před zahájením vancouverských her, Martina Sáblíková ve 20denním předstihu.

Naopak skokan Jakub Janda přiletí až 10. února, pouhé dva dny před závodem na středním můstku. "To je velmi neobvyklé. Přesto se může trefit do periody, kdy tělo nebude znavené," připouští Jaroslav Větvička, lékař českých olympioniků.

Akrobatka Šárka Sudová si ve vesnici sportovců pochvaluje: "Já usnu v 11 večer kdykoli a kdekoli." Ale jinak platí zásada, že nejméně týden je na kvalitní aklimatizaci v zámoří nutný. Spíše však: hodina časového rozdílu = den aklimatizace. A Vancouver má o 9 hodin jiný čas než Praha.

Druhý den po příletu tudíž rychlobruslařka Kateřina Novotná v poledne zívá a oznamuje: "Musím si dát šlofíka. Aspoň půl hodiny." Krasobruslař Michal Březina líčí, jak se v noci dvakrát probudil. Jeho kouč Petr Starec musel podpořit své usnutí pilulkou stilnoxu. "A ráno jsem se motal jak po opici."

Březina prášek odmítl. "Kdybych po něm vypadal jako trenér, ztratím na tréninku koordinaci." V lyžařském středisku Whistler naopak většina sportovců využila "aklimatizační superbalíček", který dostali od ČOV.

Obsahuje tři různé pilulky. Melatonin na úpravy biorytmů. "Ten způsobuje rychlé usnutí, jenže jeho účinky také rychle ustupují," vysvětluje Větvička.

Circadin, podobný lék s menším okamžitým efektem, který se však uvolňuje plynule po celou noc.

A navrch speciální hypnotikum zopitin. "Po něm není taková opice jako po stilnoxu." Martina Sáblíková, pro niž jsou aklimatizační problémy vždy pohromou, si přesto v Kanadě žádný lék ze "superbalíčku" nevzala. Obava z vedlejších účinků byla silnější.

"Nechceme tu zkoušet nic nového," tvrdí kouč Petr Novák.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze