Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olympionici vychvalovali Temelín

Roman Šebrle - Desetibojař Roman Šebrle se přetahuje lanem s dětmi před branou Jaderné elektrárny Temelín, kde se konalo soutěžní odpoledne. | foto: Slavomír KubešMF DNES

22 2005
Temelín - Zvučná jména jako desetibojař Roman Šebrle, trojskokanka Šárka Kašpárková, tenista Bohdan Ulihrach neodolali volání energetické společnosti ČEZ a chválili temelínskou elektrárnu. Ve středu se u ní sešli s dětmi na atomiádě. Tak se jmenovalo soutěžní odpoledne konané před branou firmy.

Co mají společného vrcholoví sportovci a ČEZ? Monopolní výrobce elektřiny podporuje Český olympijský výbor, pro slavné sportovce byla účast na dětských hrách skoro povinností. To ale nevěděly děti, které šílely při autogramiádě slavných.

Největší tanec byl kolem Romana Šebrleho, který před časem prohlásil, že za deset milionů korun vezme i reklamu na tabák a bude tvrdit, že kouří třicet cigaret denně. „Bohužel můj osobní sponzor přímo ČEZ není. Myslím, že by ho chtěli všichni,“ poznamenal.

Mít takového sponzora v zádech by si přála i Šárka Kašpárková. Ta navíc připustila, že by u Temelína klidně bydlela. „Po dnešní exkurzi v elektrárně věřím, že se nic stát nemůže. Je tu pěkná krajina,“ řekla.

Opatrněji odpověděl Šebrle: „Když budu upřímný, je to špatná otázka. Já jsem tak upoutaný na svůj domov, že bych nechtěl bydlet ani na Šumavě, ani u moře,“ uvedl.

Známí sportovci se stali velkou atrakcí pro děti. „Podepsal se mi jenom na ruku, ale ještě chci na břicho. Musím honem za ním ještě jednou,“ poskakovala Dominika Janovská z páté třídy Základní školy v Temelíně.

Sportovci spolu se školáky soutěžili v disciplínách jako skok do výšky přejmenovaný na skok přes jadernou tyč, rozbíjení atomu, což byl hod na papírové krabice, a kličkování mezi kužely představující věže elektrárny.

„Je to demagogie už pro malé děti,“ poznamenal jeden z místních odpůrců elektrárny Jiří Vrzák, který ale měl sám v družstvu syna.

Podle ředitele temelínské školy Václava Götze berou děti elektrárnu jako samozřejmost.

V klidu byl fotbalový internacionál Antonín Panenka. „Pozval mě sem známý. Beru jako povinnost dávat dětem to, co jsem sám nezažil,“ řekl.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze