Olympioniky čeká dlouhý aténský večer

13 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Až jako šestá od konce napochoduje při dnešním slavnostním zahájení na plochu olympijského stadionu v Aténách česká výprava. Za vlajkonošem Květoslavem Svobodou by mělo jít zhruba 45-50 sportovců a funkcionářů. Ti druzí to mají víceméně povinné... "Je to tak, taková je naše filozofie," usmívá se šéf české mise František Dvořák.

V Aténách se celkem představí 140 reprezentantů, do dějiště her však ještě zdaleka všichni nedorazili. "Momentálně tu máme 85 sportovců, ale protože celá řada z nich soutěží už v sobotu, dostali tak ze zahájení generální pardon," vysvětluje František Dvořák. "Věřím, že se to vyplatí a hned první den pro nás bude úspěšný.

Slavnostní večer začíná ve 20.45 řeckého času, už okolo šesté hodiny se však výprava bude chystat k odjezdu na stadion v gymnastické hale. "Pěkně si tamní klimatizované prostory užijeme, jdeme až šestí od konce. Může za to řecká abeceda."

Noc z pátku na sobotu se pro účastníky ceremoniálu řádně protáhne. "Návrat do vesnice je možný až po úplném konci programu. A protože všichni sportovci musí projít pečlivou kontrolou detekčními rámy, počítám že se do postele dostaneme až někdy kolem druhé hodiny."

Nejdůležitější roli bude mít v pátečním večeru plavec Květoslav Svoboda, který ponese českou vlajku. "Žádnou speciální instrukci od nás nedostal, jen vyfasoval speciální náramek, který budou mít všichni vlajkonoši," říká František Dvořák.

"Normálně přijde na sraz naší výpravy, na stadion však už pocestuje speciálním autobusem pro vlajkonoše. Předpokládám, že od pořadatelů nějaké pokyny obdrží."

Dosud velmi pečlivě je tajeno jméno osoby, které se dostane cti zapálit olympijský oheň. "To ví asi jen málo lidí, objevují se různé spekulace. Probleskly ale informace, že by měl být k zapálení použit svítící oštěp. Prý jim při generálce blikal. A tak se nabízí jako možný adept Konstantinos Gatsiudis," říká František Dvořák.

Hemžení v olympijské vesnici nabírá na obrátkách, na poslední chvíli přijíždějí další výpravy. "Když vidím ty zmatky, jak se třeba dlouho marně shánějí po klíčích, je jasné, že se nám včasný příjezd do Atén opravdu vyplatil."

Jako jeden z posledních splněných úkolů si dnes odškrtne možnost sledování České televize v olympijské vesnici. "V Českém olympijském domě už signál je, a odtud do vesnice bude distribuován digitálně," pochvaluje si.

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Bábovi došel úspěch až na stupních vítězů


Praha Skokan do výšky Jaroslav Bába se stal na olympiádě stal jednou z českých hvězdy, když vybojoval...

Nejdokonalejší plavecké tělo na světě


Atény Firma Speedo mu slíbila milion dolarů, pokud vyloví z olympijského bazénu v Aténách sedm zlatých...

Najdete na iDNES.cz