Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Medaile je krásná. A těžká. Zkuste si ji, říkala bronzová Hejnová

Atletka Zuzana Hejnová pózuje s bronzovou medailí v Londýně (9. srpna 2012). | foto:  Michal Sváček, MAFRA

9 2012
Konečně se dočkala medaile. "Říkala jsem si, že se to musí někdy zlomit," jásala Zuzana Hejnová, když si na 400 metrů překážek doběhla olympijský bronz. Když jí medaili pověsili na krk, pronesla: "Je nádherná. A těžká. Zkuste si ji. Jen je škoda, že na ní není vyryto jméno a disciplína."

Na ceremoniál přišla v holinkách, které českou výpravu v Londýně tak proslavily. Pak jako první vystoupala na pódium, vedle ní vítězná Ruska Anťuchovová a Američanka Demusová. "Krásný, klidně bych si to ještě někdy zopakovala," zasnila se Hejnová. "Samozřejmě bych raději slyšela českou hymnu, ale ruská je taky hezká, melodická."

Radost i úleva jsou u pětadvacetileté atletky pochopitelné. Hejnová už několik let kandiduje na stupně vítězů, finálové závody jí však nevycházely podle představ.

Na loňském mistrovství světa v Tegu skončila "až" na sedmé příčce - byla přitom tehdy první ženou světových tabulek. K naštvání jsou i dvě čtvrtá místa z evropských šampionátů 2010 a 2012. Teď konečně prolomila svou smůlu.

Odpovědi olympijské medailistky Zuzany Hejnové

"Brambory" v letošních Helsinkách jí přitom paradoxně přišly vhod. "S odstupem času jsem za čtvrté místo ráda. Bez něho bych medaili nezískala," prozradila Hejnová s dovětkem, že pro její kariéru představovalo zlom.

Životní závod české medailistky byl pochopitelně tím, co čtenáře zajímalo nejvíc. Ptali se na rytmus kroků při přechodu překážek, na první blahopřání, které přišlo od oštěpaře Vítězslava Veselého, a zmínili i nejvřelejší gratulaci - od partnera české atletky.

"Skok na přítele je určitě jednodušší, i když on sám měl co dělat, aby se mu nepodlomila kolena," smála se Hejnová při vzpomínce na spontánní oslavu.

A jeden ze čtenářů se dotazoval i na vítěznou Natalii Anťuchovou z Ruska. Konkrétně na její těžko uvěřitelnou muskulaturu. "Opravdu má velké svaly, pochybnosti určitě panují, ale musíme to brát, jak to je," odvětila Hejnová víceznačně.

Řeč se stočila i k nejbližšímu závodu Zuzany Hejnové - olympijské štafetě na 4x400 metrů. Do ní český celek určitě nastoupí. "O odstupu neuvažujeme!" říká pětadvacetiletá sprinterka důrazně. "Věřím, že v sobě síly najdu."

A čtenáře zajímala i vzdálenější budoucnost Zuzany Hejnové. Už teď se ptají na olympiádu 2016 v Riu. "Je pravda, že za čtyři roky budu mnohem vyzrálejší. Věřím, že budu bojovat o přední příčky," poznamenala česká běžkyně.

Autor:




Najdete na iDNES.cz



mobilní verze