Nacházející se Moravec: Stíhačka mě sejmula. Ale dostal jsem se zpátky

Český biatlonista Ondřej Moravec ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů v jihokorejském Pchjongčchangu. (15. února 2018) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

16 2018
Po sprintu a stíhacím závodě nebyl Ondřej Moravec dobře naladěn. Dokonce mu hrozilo, že přijde o start v hromadném závodě, kde obhajuje bronzovou olympijskou medaili ze Soči. Dvanácté místo ve vytrvalostním závodě bylo z tohoto pohledu záchranným pásem. A mohlo to být ještě lepší nebýt jeho 18. rány, která jako jediná nenalezla terč.

Zlepšil jste si po sprintu a stíhacím závodě náladu?
Rozhodně. Nebyl to ode mě špatný závod. Škoda té poslední položky, ta mě mrzí hodně. Nula tam měla být. Bohužel, ta rána mi vypadla. Ani nevím, kde byla. Nemyslím si, že daleko. Prostě taková mrcha.

Podle trenéra Málka byla na deseti hodinách, zhruba tři milimetry od terče.
Ty vo.. Ale to je jedno, i kdyby byla půl metru, je to furt stejné. V cíli mě mrzelo, že ta rána dost možná rozhodovala, jestli si tu zajedu hromaďák nebo ne. (Nakonec se do něj coby 29. probojoval.)

Běžecky jste tentokrát spokojenější?
Běžecky to furt není ono, i když dnešní pocit byl o poznání lepší než ve stíhačce, kterou jsem se dost protrápil. Ta mě dost sejmula. Pak jsem se dva dny zkoušel připravit na vytrvalostní závod a myslím si, že jsem to zvládl docela dobře. Ale k té dokonalosti mi chyběly ty tři milimetry.

Český biatlonista Ondřej Moravec ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů v...
Český biatlonista Ondřej Moravec ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů v...

Po stíhačce šéftrenér Rybář tvrdil, že potřebujete jen jeden povedený trénink, abyste se střelecky vrátil do pohody, v jaké jste byl před startem her. Povedl se takový trénink?
Jo, určitě. Když jsem tu byl druhý den po stíhačce, zuřila zrovna totální vichřice. Ani další trénink pak nebyl jednoduchý, ale střílet se dalo. Já jsem předtím ve stíhačce odešel jak fyzicky, tak psychicky, ten závod jsem absolutně nezvládl. Ale za to jsem si mohl sám. Dostat se zpátky nebylo jednoduché. Jsem rád, že se mi to docela povedlo a byl jsem schopen připravit se aspoň takhle.

Ve vytrvalostním závodě jste aktuálním vicemistrem světa. Řekl byste tedy, že byl vašim hlavním závodem sezony?
Rozhodně ne. Hlavním závodem je vždycky první závod, a tím je sprint. Ten rozhodne o mnohém, což se mi zase potvrdilo. Můj sprint nebyl dobrý a od toho se odvíjela i stíhačka. Když se vám pak nepovedou dva závody, samozřejmě vám nic jiného nezbývá, než vše směřovat k tomu následujícímu. Byla pro mě určitá výhoda, že šlo zrovna o dvacítku, protože ta je extra střeleckým závodem.

Přesvědčila vás, že teď už můžete střílet dobře i v hromadném závodě?
Ano. Uvidíme, jak bude masák tady vypadat. Na mistrovství světa nebo na olympiádě se jezdí úplně jinak. Je v něm možné cokoli. Záleží, jak ti nejlepší, nebo mohu spíše říci ti dva (Fourcade a J. Bö), budou chybovat. Od toho se odvine tempo. Zažil jsem masáky, kde se dá bez problémů dojet i trestné kolo, zažil jsem i masáky, kde to nešlo ani náhodou. Ale zpravidla se na těchto akcích jezdí více takticky.

Autor:


Biatlon na ZOH 2018

Biatlonisté v Pchjongčchangu usilovali o 11 medailových sad. Muži i ženy měly stejný program: sprint, stíhací závod, individuální závod a masový závod, dále se jedou tři štafety: muži, ženy a smíšená.

Michal Krčmář, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Markéta Davidová, Laura Dahlmeierová, Martin Fourcade, Johannes Bö, Anastasia Kuzminová

Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Zrod českého biatlonového bronzu. Vypovídal i „car ruského dopingu“

Biatlonistka Gabriela Koukalová při závodu v areálu Krasnaja Poljana během...

VIDEO O emoce přímo v dějišti přišly. Přesto se štafeta českých biatlonistek s největší pravděpodobností...

Björndalen je nejlepší. Už v pondělí mě překoná, říká rekordman Dählie

DVĚ LEGENDY. Norský lyžař Björn Dählie (vlevo) blahopřál svému krajanovi Olemu

Exkluzivně Soči (Od našeho zpravodaje) Než si vzal slovo, automaticky zazněl potlesk. Dvanáct olympijských medailí, to je fantastická...

Bronz ze Soči má i liberecká nemocnice. Uzdravil se tam rozbitý Soukup

Český biatlonista Jaroslav Soukup dostal při slavnostním ceremoniálu bronzovou...

Alespoň malý kousek z bronzové olympijské medaile biatlonisty Jaroslava Soukupa by měla dostat...Najdete na iDNES.cz