Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravdová vesnička, libují si sportovci

12 2000
S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Zásoba státních vlajek patří ke správné výbavě každé sportovní delegace na olympijských hrách v Sydney. V českém štábu jich mají na dvě desítky, větší část už vlaje z oken domků ukrývajících české sportovce, zbytek je připraven na začátek her. "Jsou k dispozici pro ty z nás, kteří půjdou povzbudit krajany při soutěžích," plánuje zástupce šéfa české mise Jan Hrdina. Zatím tyto zástavy zůstávají ve skříni, sportovci si při trénincích zvykají na haly, tratě či stadiony a organizační tým se prokousává pořádnou porcí větších i menších problémů. Letos už jich bylo až nad hlavu, Jiří Hrdina by o nich byl schopen vyprávět celé hodiny.
Připravujeme fotogalerii

"Případ Malina znáte? Jestli ne, tak já vám ho přiblížím," nadhodil téma drobný muž s bohatými olympijskými zkušenostmi. Tričko s logem atlantských her a vzpomínky na Barcelonu či Nagano, které občas vloží do svých monologů, hovoří za vše.

Atleta Malinu zdrželo pochybení organizačního výboru her (SOCOG) na letišti v Kuala Lumpuru a český štáb bděl s ním. "Však se nám také ráno na poradě lidé ze SOCOGu čtyři minuty omlouvali. A to se nestává často," poznamenává Jiří Hrdina.

Řeč se dál točí kolem více i méně známých kauz, které se prověřovaly organizační schopnosti úředníků z malé sádrokartonové buňky. Problémy s registrací některých sportovců, inventarizace svěřeného zařízení, Vacurův doping, zamítnutý příjezd náhradníka Wälzera... Občas Hrdinovi skočí do řeči někdo ze sportovců či trenérů, co chvíli zvoní mobilní telefon. "Službu držíme od sedmi do jednadvaceti, občas se zdržíme i déle," říká.

Olympionici však jsou od ruchu kanceláře v zásadě izolováni a v klidu se připravují na soutěže. "Na rozdíl od Atlanty, kde jsme byli ubytováni v panelácích, to tady vypadá opravdu jako ve vesnici," pochvaluje si volbu velkého areálu posetého světlými patrovými domky cyklista Pavel Buráň. Zrovna on přitom z pokoje hledí do jedné z hlavních tříd vesničky, kterou projíždí ve velmi krátkých intervalech i autobusové linky. "To mě nerozhází, do osmnácti let jsem bydlel u železniční trati," směje se.

Zvuky, které zdejší stavební materiál sádrokarton lehce propouští, však v jiných koutech českého tábora vedly k několikanásobnému stěhování. "Bydleli jsme v přízemí hned vedle vchodových dveří. Pořád s nimi někdo bouchal, a tak jsme si po první noci vymohli stěhování do patra," říkají stolní tenisté Korbel a Plachý. K úplnému klidu však potřebovali vyřešit ještě jeden problém: "Poslali jsme co nejdál od nás trenéra, který hrozně chrápe," prozradil Josef Plachý. Kouč Jiří Chudík však prý neydržel ani na pokoji s jinými trenéry: "Skončil v rohovém domku, kde zatím nikdo další nebydlí."

Obyvatelé české části vesnice mohou prozatím využívat pravidla o tom, kdo dříve příjde. Atleti se totiž připravují v Brisbane, veslař Chalupa je na soustředění v Melbourne, další dosud do Austrálie ani nepřiletěli.

"Ze sportovců, kteří už jsou v oblasti Sydney, ve vesnici chybí jen vodáci Doktor, Hilgertová, Indruch a triatlonista Řehula. Kanoisté pobývají přímo u tratí, Řehula zůstal v bytě, kde pobýval už delší čas před olympiádou," vysvětluje Jan Hrdina. Další reprezentanti se budou stěhovat bezprostředně před závody. Jako první opustí vesnici už ve středu triatlonisté, domku u vodáckých tratí využijí i další kanoisté.

Bez spolubydlícího zůstal nečekaně i vzpěrač Petr Sobotka, který měl bydlet se svým kolegou Zbyňkem Vacurou. Dopingový nález však tuto dvojici rozdělil. "Moc se tady o tom nemluví, spíš u nás to poškodilo naši vzpěračskou pověst," tuší takřka 150kilový obr. Samota na pokoji mu nevadí, ale jen by si přál, aby byl český kontingent více semknutý. "Mohli nás nechat v jednom bloku, nepouštět sem jiné výpravy."

Český tábor se prolíná s domy, kde bydlí Indové, Finové a Kanaďané, vetřelcům se však výprava úspěšně brání a na počet červenobílých vlajek s modrým klínem v této části vesnice na celé čáře vítězí.

Vzkaz na nástěnce v kanceláři českého štábu varuje před neobvyklým nebezpečím

Mezi koly usedávají ve společné místnosti svého domku dráhoví cyklisté, každý si přivezl do Sydney tři stroje: závodní speciál, tréninkový a silniční bicykl pro venkovní tréninky

Vlajkami si reprezentanti označili své území dokonale

Zástupce šéfa české olympijské mise Jan Hrdina

Čech ze Sydney Paul Stepanek předvádí, jak si při zahajovacím ceremoniálu poradí s tabulkou CZECH REPUBLIC

Triatlonista Filip Ospalý nechává jen z dálky nahlédnout do pokoje, ostatní nedovolí ani to, "Máme nepořádek," tvrdí do jednoho

"Vítáme hosti z České republiky," píše se neumělou češtinou na obrázku, který výprava dostala od místních školákůNejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Olympijští medailisté dostali odměny


P r a h a Šeky v hodnotě přes pět a půl milionu korun dostali olympijští medailisté ze Sydney a jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz