Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Organizátoři her v Pekingu převzali kov k výrobě medailí

Olympijské medaile - Největší těžební společnost na světě BHP Billiton předala organizátorům olympiády v Pekingu suroviny k výrobě medailí. Kromě zlata, stříbra a mědi bude využit také minerál nefrit. | foto: Profimedia.cz

15 2008
Šanghaj - Organizátoři olympiády v Pekingu převzali od největší těžební společnosti na světě BHP Billiton suroviny k výrobě medailí. Kromě zlata, stříbra a mědi bude využit také minerál nefrit. K výrobě medailí budou použity suroviny dovezené z Jižní Ameriky a Austrálie.

Australská společnost, která sponzorovala už olympijské hry v Sydney, využila doly Cannington v australském Queenslandu a rovněž dvě naleziště v Chile.

Z Jižní Ameriky dovezla koncentrát mědi, jenž obsahuje 13 kilogramů zlata, z Austrálie zase přepravila koncentrát olova na výrobu stříbrných medailí.

Celkem bude vyrobeno přes 6 000 kusů medailí pro úspěšné sportovce olympiády a paralympiády, dalších 51 000 pamětních bronzových medailí dostanou všichni zúčastnění sportovci. Očištění kovu a samotná výroba medailí by měla být hotova v červnu.

Na zlaté medaili bude vnitřní zlatý kruh ohraničen nefritovým prstencem.

Přední strana plaket bude znázorňovat zkamenělý měsíční svit či dva draky jako symboly cti a statečnosti. Na zadní straně pak budou připomenuty kořeny olympismu ze starověkého Řecka.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze