Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Této medaile si vážím víc než londýnské, řekl Havel při oslavách bronzu

21 2016
Rio de Janeiro (Od našeho zpravodaje) - Sobotní večer byl v Českém domě ve znamení oslav rychlostních kanoistů. Na pódiu se sešel bronzový čtyřkajak Havel, Trefil, Dostál, Štěrba, ale i deblkanoisté Radoň a Dvořák, stejně jako kajakář Špicar, který působil v Riu v roli náhradníka. Medailisté slyšeli i nezvyklou gratulaci: od paralympionika Ježka.

Handicapovaný cyklista Jiří Ježek natočil pro čtyřkajak video, v němž neopomněl připomenout příběh Daniela Havla; tedy muže, o němž se z bronzové posádky mluvilo v uplynulých dnech nejvíc. Střevní problémy mu málem překazily účast, nakonec však nastoupil a pomohl k bronzu.

„Gratuluju mu, že se na to přes zdravotní problémy nevys... Tedy, on se vys..., ale do medailové podoby,“ zaznělo ve videu od Ježka.

Fotogalerie

Sportovci na pódiu, mezi nimiž nechyběla ani bikerka Kateřina Nash, pátá z olympijského závodu, slyšeli gratulaci také od Jiřího Kejvala, předsedy Českého olympijského výboru. „Byl to super den. A z nejkrásnějšího závodiště na olympiádě (míněno jezero Rodriga de Freitase) máme tři medaile, to je skvělé,“ říkal.

Martin Doktor, šéf české mise v Riu, zase přiznal, že při závodech kanoistů zažíval větší nervy než jindy; však v tomto sportu dobyl dvě olympijská zlata a má k němu stále mimořádný vztah. „Díval jsem se při závodě na druhou stranu tribuny. Až když se radovali všichni ostatní, tak jsem se otočil,“ popsal.

Členové čtyřkajaku zase přemítali, zdali jde srovnat hodnotu bronzů z Londýna a nyní z Ria. „Tady to pro nás bylo trošku těžší, protože se od nás výsledek očekával. Obhajovat je vždycky těžší než překvapovat. Jsem rád, že se nám to podařilo obhájit. Této medaile si asi cením víc,“ prohlásil Daniel Havel.

Dál už to v Českém domě v Riu probíhalo dle tradiční šablony: konfety pro medailisty, předání ceny, kterou navrhla biatlonistka Gabriela Koukalová, a slavnostní čepování piva. Tím povinnosti skončily - a přišel čas na oslavy.

„Dáme si minerálku a kuřecí s rýží. Zítra chceme být svěží, abychom si to tu užili,“ říkal Jan Štěrba.

„Ty kecáš,“ reagoval Josef Dostál.

A Lukáš Trefil přiznal: „Dneska to pouštíme.“Další z rubriky

MOV zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci

Ilustrační snímek

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil disciplinární řízení s 28 ruskými sportovci, kteří jsou...

Keňský olympijský funkcionář byl zatčen pod postelí v bytě plném bot Nike

Ben Ekumbo

Viceprezident Keňského olympijského výboru byl v pondělí zatčen kvůli podezření z rozkrádání....

Odstoupil francouzský šéf vyšetřovací komise MOV, která řeší ruský doping

Guy Canivet

Francouz Guy Canivet, šéf vyšetřovací komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zabývající se...Najdete na iDNES.cz