Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Tvrdý trest: osm badmintonistek bylo z OH vyloučeno za vypuštěný zápas

POKAZILY SI JMÉNA. Také indonéský pár Greysia Poliiová (vpravo) a Meiliana Jauhariová se nechal zatáhnout do skandálu s úmyslnou prohrou. | foto: Reuters

1 2012
Chtěly zvýšit své šance na medailové umístění, místo toho na olympiádě v Londýně končí. Osm badmintonistek, které se v základní skupině nesnažily vyhrát kvůli lepšímu losu ve vyřazovací části, bylo z her vyloučeno.

Mezi čtyřmi páry, které Světová badmintonová federace potrestala, jsou i úřadující světové šampionky Wang Siao-li a Jü Jang z Číny.

Spolu s čínskou dvojicí byly vyloučeny také Korejky Čung Kjong-un, Kim Ha-na a Ha Čung-un s Kim Min-čung. Čtvrtým potrestaným párem jsou Meliana Jauhariová a Greysia Poliiová z Indonésie.

Zatímco Čína trest akceptovala, korejská a indonéská výprava se proti diskvalifikaci odvolaly. Badmintonová federace následně korejský protest zamítla a Indonésie své odvolání stáhla.

Badmintonová federace je potrestala za poškození jména sportu a porušení pravidla, podle kterého musí v zápasech vyvinout maximální úsilí pro vítězství. O obsazení čtvrtfinálových dvojic zatím nebylo rozhodnuto.

"Podobné chování se neslučuje s olympijskými hodnotami. Tleskáme federaci,
že se rozhodla jednat rychle a nekompromisně," uvedl mluvčí Mezinárodního
olympijského výboru Mark Adams. "Dobře jim tak. Nejde dovolit hráčům takhle
zneužít systém turnaje," přidal viceprezident MOV a bývalý předseda badmintonové federace Craig Reedie. "Sport je o soutěživosti. Jakmile o ni
přijde, tak ho nemá smysl dělat," dodal.

Aféru rozpoutal v úterý poslední zápas ve skupině A mezi mistryněmi světa Wang Siao-li, Jü Jang a Čung Kjong-un, Kim Ha-na (14:21, 11:21).  Více o utkání najdete ZDE.

Obě dvojice už měly jistý postup do čtvrtfinále a vzájemný zápas se snažily prohrát, protože vítězky by se dostaly do poloviny pavouka k jinému favorizovanému čínskému páru Tchien Čching, Čao Jün-lej.

Podobná situace se k bouřlivé nevoli fanoušků v hale opakovala v následujícím utkání skupiny C mezi Ha Čung-un, Kim Min-čung a Melianou Jauhariovou a Greysiou Poliiovou.

Oba páry byly při zápase, který skončil vítězstvím Korejek 18:21, 21:14 a 21:12, několikrát varovány rozhodčím i hlavním sudím olympijského turnaje Torstenem Bergem, aby neztrácely body úmyslně.

Šéf indonéské výpravy Erick Thohir se po vynesení trestu pozastavil nad
tím, proč federace nezakročila hned po prvním zápase čínských favoritek.

"Čína něco takového udělala v minulosti několikrát a nikdo je nepotrestal.
Včera se to stalo zase a opět se nic nestalo. Kdyby federace sáhla k
vyloučení hned, bylo by to varováním pro všechny," prohlásil.

Potrestané hráčky našly i zastánce. Například podle trenéra australské
reprezentace Lasseho Bungaarda je na vině systém olympijského turnaje,
který se hraje poprvé od premiéry na hrách v roce 1992 ve skupinách.

"Zcela chápu, proč to udělaly," prohlásil. "Hráči by se v první řadě neměli do
takové situace vůbec dostat. Systém, ve kterém vám místo vítězství může k
medaili pomoci i prohra, je prostě špatný," prohlásil.

Autoři: ,




Najdete na iDNES.cz



mobilní verze