Osmé zlato! Fenomenální plavec Phelps překonal olympijský rekord

Michael Phelps těsně po zisku osmé zlaté medaile z OH v Pekingu, kterou si vyplaval jako člen americké polohové štafety na 4x100 metrů. | foto: Reuters

17 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Osm závodů během osmi dní = osm velkých triumfů! Americký plavec Michael Phelps ovládl hry v Pekingu. Nikdo před ním během jedné olympiády nezískal osm zlatých medailí. Fenomenální třiadvacetiletý plavec je olympijským rekordmanem.

Po šestatřiceti letech tak padl legendární výkon jeho krajana Marka Spitze z her v Mnichově 1972. Spitz se tehdy stal sedminásobným šampionem.

"Měl jsem hodně snů, ale tenhle byl ze všech největší. Ale vidíte, i ten největší se může splnit, není to nemožné," říká Phelps. "Na tuhle chvíli jsem se těšil čtyři roky."

Phelps už navíc v Pekingu už předtím jeden rekord pokořil, a to v počtu získaných zlatých olympijských medailí. Celkem jich má už čtrnáct! Je historicky nejúspěšnějším olympionikem.

"Impozantní! Není pouze nejlepší plavec a olympionik, ale také možná nejlepší sportovec všech dob," prohlásil o něm Spitz.

"Možná je to člověk, ale z jiné planety nebo rovnou galaxie," pronesl ruský plavec Alexander Šuchorukov po pátém z olympijských závodů v Pekingu.

Aby měl kdokoli v budoucnu reálnou šanci Phelpse aspoň vyrovnat, musí být mimořádným sportovcem jako on, plavcem, aby mohl těžit z velkého počtu disciplín, a mít alespoň tři skvělé kolegy, kteří mu pomohou ve štafetách.

Michael Phelps při posledním závodě na OH v Pekingu

Michael Phelps při posledním závodě na OH v Pekingu

Poslední - rekordní osmé - vítězství přidal Phelps v polohové štafetě na 4 x 100 metrů. Po úvodních úsecích krajanů Aarona Peirsola a Brendana Hansena byla americká čtveřice v průběžném pořadí až třetí za Japonskem a Austrálií, ale právě pozdější rekordman zařídil na motýlkářské stovce vedení.

"Dokázal jsem něco, co nikdo jiný nikdy přede mnou, to jsem si moc přál. Ale je jasné, že bez nich, bez pomoci kamarádů, by to nikdy nešlo," pronesl Phelps.

Ten dík patří především Jasonu Lezakovi, jenž uchránil šanci na rekord. Po naději mohlo být hned druhý den a závodu na 4 x 100 metrů volný způsob. Američané ztráceli, ale Lezak finišoval skvěle. Před druhými Francouzi dohmátl o osm setin vteřiny dřív.

Ještě jednou byl Phelpsův rekord v ohrožení, to když Srbové po závodu na 100 metrů motýlek protestovali. Napadli Phelpsovo vítězství, nesmířili se s tím, že jejich plavec Milorad Čavič prohrál o jednu setinu. Mezinárodní federace však protest záhy zamítla. Závod na 100 metrů motýlek byl také jediný, v němž si Phelps nepřipsal nový světový rekord.

. Cesta k olympijskému rekordu

amerického plavce Michaela Phelpse

2. den her (10.8.) - 400 m polohový závod: 4:03,84 (světový rekord)
3. den her (11.8.) - 4x100 m volný způsob: 3:08,24 (světový rekord)
4. den her (12.8.) - 200 m volný způsob: 1:42,96 (světový rekord)
5. den her (13.8.) - 200 m motýlek: 1:52,03 (světový rekord)
5. den her (13.8.) - 4x200 m volný způsob: 6:58,56 (světový rekord)
7. den her (15.8.) - 200 m polohový závod: 1:54,23 (světový rekord)
8. den her (16.8.) - 100 m motýlek: 50,58
9. den her (17.8.) - 4x100 m polohový závod.: 3:29,34 (svět. rekord)

"Když dokáže vyhrát sedm zlatých, bude to, jako bych já byl první člověk na Měsíci a on tam vkročil druhý. Ale jestli jich získá osm, bude to, jako by byl první člověk na Marsu," řekl před lety o Phelpsově úsilí Spitz.

Phelps se o překonání rekordu sedmi zlatých medailí pokoušel na minulých olympijských hrách v Aténách. Tehdy však odvážný cíl ještě nesplnil: šest závodů vyhrál, ve dvou byl ale třetí.

Zvládl to teď v Pekingu.

Osm zlatých Michaela Phelpse

Osm zlatých Michaela PhelpseNejčtenější

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...

Další z rubriky

Plavec Jedlička: Takový masakr jsem nečekal

Jiří Jedlička

Tušil, že se v pekingském bazénu budou dít velké věci. Ale realita předčila jeho očekávání. Jiří...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz