Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Pyrrhovo vítězství na druhou: Korejky čeká boj s činovníky i favoritem

ČERNÁ KARTA! Norský rozhodčí Torsten Berg trestá korejský pár Ha Čung-un a Kim Min-čung za snahu prohrát zápas ve skupině. | foto: AP

1 2012
Bylo to nejtrpčí vítězství jejich kariéry. Korejské badmintonistky Ha Čung-un a Kim Min-čung porazily na olympiádě v Londýně indonéské soupeřky Melianu Jauhariovou a Greysiu Poliiovou 18:21, 21:14 a 21:12, a přesto se zapletly do gigantické blamáže.

Korejkám Ha a Kim, třetímu nasazenému páru turnaje ve čtyřhře, teď hrozí předčasné vypadnutí, protože se ve čtvrtfinále utkají se světovými jedničkami Wang Siao-li, Jü Jang.

A k souboji možná ani nedojde, protože Světová badmintonová federace už zahájila široké vyšetřování; hráčkám hrozí zatím neupřesněné tresty.

Proč? V duelu se totiž vyhrát ani moc nesnažily, jenže Indonésanky předvedly ještě méně snahy. Obě dvojice totiž věděly, kdo je v případě úspěchu v základní skupině čeká.

Na jejich obranu lze napsat snad jen jediné: Číňanky Wang a Jü už předtím předvedly podobnou hrůzu v duelu s jiným korejským párem Čung Kjong-un, Kim Ha-na. (Více o jejich zápase najdete zde), také jim tedy hrozí tresty.

Cesta za olympijským trapasem

Jak ke znehodnocení soutěže badmintonistek došlo? Pojďme popořadě. Aféru rozpoutal poslední zápas ve skupině A mezi mistryněmi světa Číňankami Wang Siao-li, Jü Jang a Čung Kjong-un, Kim Ha-na z Koreje (14:21, 11:21).

Obě dvojice už měly jistý postup do čtvrtfinále, vzájemný zápas se však snažily prohrát, protože vítězky by se dostaly do poloviny pavouka k jinému favorizovanému čínskému páru Tian Qing, Čao Jün-lej.

Fotogalerie

"Kdyby šlo o vyřazovací zápasy, hrály bychom naplno. Hrálo se ale ve skupině, a tak jsme se rozhodly šetřit síly," vysvětlila Jü Jang. "Na výsledku už nezáleželo. Měly jsme jistý postup z prvního nebo druhého místa a nejdůležitější zápasy přijdou v play-off," dodala.

Podobná situace se opakovala v následujícím utkání skupiny C mezi Korejkami Ha Čung-un, Kim Min-čung a Jauhariovou s Poliiovou z Indonésie. Oba páry byly při zápase, který skončil vítězstvím Korejek, několikrát varovány rozhodčím i hlavním sudím olympijského turnaje Torstenem Bergem, aby neztrácely body úmyslně.

"Kdyby Číňanky hrály naplno, nic by se nestalo. Takhle jsme udělali to samé, protože jsme nechtěli hrát proti Korejkám. Nikdo nechce narazit na silného soupeře," prohlásil korejský trenér Song Han-kuk, který proti vystoupení čínské dvojice Wang Siao-li, Jü Jang podal protest. "Nemělo to nic společného s olympijským duchem. Jak mohl hrát první pár světa tak špatně a dělat takové chyby?" uvedl.

Podle trenéra australské reprezentace Lasseho Bungaarda je však na vině systém olympijského turnaje, který se hraje poprvé od premiéry na hrách v roce 1992 ve skupinách.

"Zcela chápu, proč to udělaly," prohlásil. "Hráči by se v první řadě neměli do takové situace vůbec dostat. Systém, ve kterém vám místo vítězství může k medaili pomoci i prohra, je prostě špatný," dodal.

MOV trestat nebude

Jisté už je, že Mezinárodní olympijský výbor se případem zabývat nebude a případné sankce ponechal na posouzení badmintonové federace. "Máme v její funkcionáře plnou důvěru. Mají dost zkušeností na to, aby si s tímto případem poradili," prohlásil mluvčí MOV Mark Adams.

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze