Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osobní rekord na medaili nestačil

26 2000
S y d n e y - Atletka Helena Fuchsová obsadila na olympijských hrách páté místo ve finálovém běhu na 800 metrů. Dlouholetá specialistka na poloviční trať se plných 600 metrů starala o rychlé tempo a teprve v závěrečné dvoustovce přišla o vedení. V cíli dosáhla času 1:58,56 minuty a vytvořila si nový osobní rekord. Naopak Jiří Mužík na 400 m překážek se neprobojal do finále. Hrdinkou dne se stala australská čtvrtkařka Cathy Freemanová, která pro svou zemi získala tolik očekávanou zlatou medaili.

"Myslím, že mohu být spokojená, páté místo na olympiádě a ještě osobák. Mohla sice být i medaile, ale jako nezkušený pětatřicetiletý zajíc jsem přepálila tempo první čtvrtky a v závěru mi chybělo více sil," vykládala s úsměvem.

Zlaté medaile se po loňském 'stříbrném' roce dočkala Maria Lurdes Mutolaová z Mozambiku v nejrychlejším čase sezóny 1:56,15. V závěrečném spurtu měla bronzová medailistka z Atlanty nejvíc sil a o 49 setin sekundy porazila zezadu útočící rakouskou halovou mistryni Evropy Stephanii Grafovou. Bronzovou medaili získala Britka Kelly Holmesová, na cílové šachovnici se před Fuchsovou protlačila ještě Slovinka Brigita Langerholcová.

Bez Jiřího Mužíka se uskuteční úterní na 400 metrů překážek. Český reprezentant obsadil ve druhém semifinálovém běhu páté místo v čase 49,23 sekundy a skončil celkově dvanáctý. "Myslel jsem, že poběžím lépe, ale z rytmu jsem vypadl už na páté překážce, zadrobil a pak už jsem neměl šanci. Postupový klíč v podobě dvou přímo postupujících a dvou dalších s časem byl vražedný. Čekal jsem, že se mi bude dařit víc, ale třeba ani Thomas se do finále nedostal," upozornil Mužík. S nejrychlejším časem 48,14 postoupil do finále Hadí Súan Somajlí ze Saúdské Arábie. Před branami naopak zůstali vedle Mužíka i favorizovaní Eric Thomas z USA a Samuel Matete ze Zambie, třetí a čtvrtý v letošních tabulkách.

Čtvrtkařka Cathy Freemanová splnila očekávání miliónů australských příznivců a stala se olympijskou vítězkou v běhu na 400 metrů. Národní hrdinka, jež před devíti dny zažehla v Sydney olympijský oheň, zaběhla časem 49,11 sekundy nejlepší letošní světový výkon. V životním závodu hnalo Freemanovou do cíle 110.000 diváků na vyprodaném Olympijském stadiónu. K jejich radosti se stala první zástupkyní domorodého obyvatelstva, která získala atletickou olympijskou medaili.

Splnění svého poslání, o němž se v Austrálii psalo a hovořilo dlouhé měsíce, stálo sedmadvacetiletou běžkyni mnoho sil a po doběhu několik minut jen vyčerpaně seděla na dráze. Teprve potom s tretrami v rukou absolvovala čestné kolečko.

Na první úsměv si muselo nadšené hlediště počkat ještě dalších pět minut. "Ještě žiji," prohlásila potom nepřítomně Freemanová. "Jsem moc ráda, že je to za mnou. Být neustále středem pozornosti je nesmírně vyčerpávající," přiznala.

Slavná bojovnice za práva domorodých obyvatel během čestného  kolečka nesla vedle australského praporu také černo-červeno-žlutou vlajku Aboriginálů, což jí osobně dovolil prezident MOV  Juan Antonio Samaranch. "Jsem pyšná, že jsem Australanka," prohlásila Freemanová.

Favorizovaný Američan Michael Johnson zopakoval ve finále olympijského závodu na 400 metrů čtyři roky starý triumf z Atlanty. V chladném počasí dosáhl času 43,84 a nevyšel mu tak útok na hranici 43 sekund. S odstupem 56 setin za třiatřicetiletým světovým rekordmanem proběhl cílem jeho krajan Alvin Harrison, který skončil v Atlantě čtvrtý. Třetí místo vybojoval Jamajčan Gregory Haughton za 44,70.

"Cítím se skvěle. Povedlo se mi zakončit olympijskou kariéru jedinečným způsobem," zářil Johnson. "Nechtěl jsem, abych si v posledním individuálním závodě doběhl jen pro bronz nebo stříbro. Chtěl jsem jednoduše zlato, a to se mi splnilo," prozradil svou motivaci Američan, který před čtyřmi lety jako první v historii dokázal na jedné olympiádě vyhrát běhy na 200 a na 400 metrů.

Britský trojskokan Edwards se raduje z vítězství

Australská čtvrtkařka Cathy Freemanová si zapíná kombinézu

Australská čtvrtkařka Cathy Freemanová vbíhá jako první do cíle na 400 m

Čtvrtkařky Freemanová (vlevo) a Grahamová v cíli

Australská čtvrtkařka Cathy Freemanová si vychutnává vítězství

Poté, co nejrychleji proběhla trasu črtyř set metrů, přijímá Cathy Freemanová gratulace od Angličanky Donny Fraserové

Česká čtvrtkařka po závodě

Autor:


Další z rubriky

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

V Sydney by chtěli věčný oheň


S y d n e y Australané by rádi napořád udrželi olympijský oheň, musejí však nejprve získat souhlas...Najdete na iDNES.cz