Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Medaile vypadají pěkně, třeba je uvidím zblízka, smál se oštěpař Veselý

Vítězslav Veselý | foto: Reuters

4 2012
Čtyřlístek pro štěstí stejně jako nervozitu nechal doma. Do Londýna však oštěpař Vítězslav Veselý odletěl s titulem mistra Evropy i nejlepším výkonem roku. Kromě toho je od minulé olympiády psychicky vyrovnanější a ve svém týmu má hned dva zkušené rádce i olympijské vítěze Barboru Špotákovou a Jana Železného.

"A k tomu ty medaile vypadají pěkně, třeba se na ně budu moct podívat i zblízka," přeje si Veselý.

Do Londýna jste odletěl jako mistr Evropy, může to být výhoda?
Je to o tom, jak si to nastavíte v hlavě. Pokud to budu brát jako výhodu, může to jen pomoct. Nesmím se tím stresovat a říkat si, že jsou ode mě určitá očekávání.

Nervózní tedy nejste?
To bývám jen před odjezdem. Proto jsem tolik nesledoval olympiádu z domova. Jednak kvůli tréninkům a navíc když vidím nějakého Čecha, závodím s ním. Takže jsem se od toho snažil trochu uchránit.

Takže na finále ženského oštěpu, které bude dva dny před tím vaším, se nepodíváte?
Určitě to budu sledovat, ale jen v televizi. To nejde, říct si, že to vypustím. Ale na stadion si jít nedovolím, to už je větší stres i únava.

Z vaší tréninkové skupiny budete v kvalifikaci hned tři, pomáháte si s kolegy Petrem Frydrychem a Jakubem Vadlejchem?
Spíš se podporujeme před soutěží, protože spolu trénujeme, bydlíme, žijeme. V závodě už se snažím soustředit jen na sebe a udělat co nejvíc pro vlastní výkon.

Trénuje s vámi i olympijská vítězka Barbora Špotáková, už vám před Londýnem něco poradila?
Moc jsme se o tom nebavili, ale je dobře, že mám ve skupině někoho tak zkušeného. Tlak na sebe už zažila a ví, co jí čeká, každá rada od ní bude dobrá. Navíc pomůže, že se nepíše jen o jednom. Příště se třeba bude v souvislosti s medailemi mluvit o třech lidech. A tím líp.

V Pekingu jste postoupil z kvalifikace posledním hodem, stejně tak letos na mistrovství Evropy. Jak velký strašák to pro vás bude tentokrát?
Kvalifikace je vždycky stresující, podmínky nebývají standardní jako během závodu. Ale zatím jsem se z toho vždycky dokázal nějak vylízat, většinou mi to vyšlo na třetí pokus. A mám teď takové sebevědomí, že i když to ze začátku pokazím, tak stejně dokážu hodit daleko.

Pořád platí, že byste případnou medaili nabídl trenérovi Janu Železnému, stejně jako po vítězném evropském šampionátu?
Už jsme si to ujasnili. On na ní vždycky bude mít obrovský podíl, pokud nějaká bude. Ale medaile patří závodníkovi. On sám říkal, že má ty svoje a ta evropská, co jsem nedávno vybojoval, patří mně. Tak už nebudu vyvíjet žádnou marnou snahu. (smích) Každopádně vypadají pěkně, třeba bude možnost podívat se na ně zblízka.

Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze