Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oštěpař Železný se vrátil do Lausanne

24 2004
Praha - Oštěpař Jan Železný má za sebou první misi na půdě Mezinárodního olympijského výboru. Trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa absolvoval jednání užšího vedení MOV s členy Komise sportovců. Do té byl úřadující světový rekordman znovuzvolen v průběhu olympijských her v Aténách.

Do Lausanne se Železný vrátil coby funkcionář po pauze - stejně jako do Mezinárodního olympijského výboru. Se svými kolegy v Komisi sportovců, kterou vede světový rekordman ve skoku o tyči a člen exekutivy MOV Sergej Bubka, strávil ve Švýcarsku čtyři dny.

Nejzajímavější byla středa, kdy se zástupci sportovců potkali s členy exekutivy nejvyššího olympijského orgánu. "Naše poznatky by jim měl prezentovat Sergej Bubka," řekl Jan Železný.

Schůzka Komise sportovců, jejíž členy jsou také monacký princ Albert, ruský plavec Alexander Popov nebo bývalá italská lyžařka Manuela di Centaová, byla zaměřena zejména na nedávné olympijské hry v Aténách.

"Hodnotili jsme hry zejména směrem k jejich budoucnosti. Probírali jsme, co všechno by se dalo zlepšit," popisoval Železný jednání, na kterých nechyběli další tři nováčci - marocký vytrvalec Hicham El Guerrouj, namibijský sprinter Frank Fredericks a egyptská plavkyně Rania Elwaniová.

Komise se zaobírala především otázkami zlepšení kvality ubytování nebo stravování v olympijské vesnici. "Odzněly stížnosti, že někdy chyběla teplá voda nebo pestrost stravy podle tradic národů," prozradil připomínky, které vznesl El Guerrouj. Sportovci si také přáli mít v olympijské vesnici třeba kino.

Na jednání s členy exekutivy sportovci dlouho mluvili také o rozhodčích a jejich práci na olympijských hrách. "I když nám je jasné, že jejich nominace je otázkou mezinárodních federací," připomněl český oštěpař.

Kromě dlouhých jednání si sportovci prohlédli úřad Mezinárodního olympijského výboru a Olympijské muzeum v Lausanne. To už Jan Železný zná z minulosti, před několika lety se v Lausanne zúčastnil ceremoniálu odhalování památné sochy vytrvalce Emila Zátopka.

Nejbližší jednání Komise sportovců se uskuteční příští rok v Singapúru v rámci 117. zasedání Mezinárodního olympijského výboru, které bude volit pořadatele her v roce 2012.

Autor:


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...Najdete na iDNES.cz