Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Špotákovou překvapil herecký výkon královny i ubrečená šermířka

Oštěpaři Vítězslav Veselý a Barbora Špotáková na letišti v pražských Kbelích před odletem do dějiště olympijských her v Londýně. | foto: Vondrouš RomanČTK

1 2012
Před čtyřmi lety se v pekingském Ptačím hnízdě nevěřícně popadla za hlavu. Pak jí na krk pověsili olympijské zlato. Teď si oštěpařka Barbora Špotáková odletěla do Londýna pro další úspěch. "Ty medaile se mi vážně moc zalíbily, hlavně ta zlatá s fialovou stužkou vypadá moc pěkně."

Její pozornost si ale získal i herecký výkon královny či ubrečená šermířka Sin A Lam.

Podívala jste se před odletem na zlatou medaili z olympiády v Pekingu?
Nepodívala, mám ji totiž schovanou v bance v trezoru.

A ty olympijské z Londýna jste si v televizi prohlédla?
Koukala jsem na ně a říkala si, že jsou moc, moc pěkné. Vážně se mi hodně zalíbily. Jsou takové masivní a ta fialová stužka je krásná. A nejvíc s ní ladí zlatá, to jsem si hned všimla.

Na zahajovací ceremoniál jste se také podívala?
Podívala a překvapila mě Alžběta II. v roli bond girl. Mám ráda tenhle britský humor, je můj nejoblíbenější, třeba Monty Pythona. Tak se mi to celé líbilo.

V Pekingu slavila česká výprava zlato hned první den. V Londýně se na medaili zatím čeká. Příjímáte roli spasitelky?
Takhle to neberu, minulý začátek byl veselejší, koukali jsme, jak se sbírají medaile. Ale věřím, že už brzo přijdou a bude jich dost. První by mohl třeba trefit střelec David Kostelecký, to by bylo pěkné. A nebo tenistky ve čtyřhře.

Co vás zatím na olympiádě zaujalo ?
Asi ta korejská ubrečená šermířka. Když jsem slyšela, že tam skoro hodinu seděla a brečela, bylo mi jí dost líto. Musela z toho být hodně zdrcená. A také ta překvapivě zlatá šestnáctiletá plavkyně, říkala jsem si: Zaplať pánbůh, že nedělám plavání. Tohle se nám v oštěpu asi stát nemůže, aby tam přišla takhle mladičká oštěpařka a vypálila nám všem rybník.

Chystáte se na nějaký sport i jako divák?
Chtěla bych vidět judistu Lukáše Krpálka. Judisty totiž obdivuju, vidím v tom velkou fyzickou náročnost i koncentraci. Navíc jsem si to i jednou zkusila. Na táboře si mě trenér vybral na samé demonstrativní ukázky.

Jak jinak se ještě od psychického tlaku budete odreagovávat?
Plánuju krátký výlet, který člověka nevysílí. Určitě bych chtěla vidět Wimbledon a Camden Town. Minule jsem si tam koupila tričko, tentokrát se chystám na pásek s nějakou punkovou přeskou. Ale uvidíme, jak to bude s dopravou.

Trenér Jan Železný vás se svými třemi olympijskými zlaty zatím nepopichoval?
Zmínil se, že by byl rád, kdyby Andreas Thorkildsen neměl tři medaile jako on. Proto si vychoval Víťu Veselého. Přece jen ženský a mužský oštěp je rozdílný. Ale je jasné, že to nebude jen tak nějaký závod, kdyby se mi podařilo získat druhé zlato bylo by to výjimečné. Taky už jsem se do Londýna těšila nejmíň rok.

Nervózní zatím nejste?
Jsou chvíle, kdy si vybavím, jak budu házet, a to se nervozitou zachvěju. Ale to zase opadne. A i tak jsem za to ráda, mě ten adrenalin správně nabudí. Takže snad přijde ještě ta pravá olympijská nervozita ve vesnici.

Od Pekingu jste jste zlato nevyhrála, je to teď pro vás větší motivace?
Asi jo. Ale spíš je to o výkonech. Loni jsem zase házela přes 70 metrů, takže jsem ze stříbra z mistrovství světa v Tegu zklamaná nebyla. A kdybych letos hodila strašně daleko a byla stříbrná nebo bronzová, tak budu taky spokojená. Spíš chci ukázat hod přes 70 metrů. A jak to dopadne, to už je někde napsané.

Autor:
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze