Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Ostrý start českých nadějí

Kateřina Neumannová se raduje v cíli z triumfu v závodě na 10 km volnou technikou. | foto: Reuters

11 2006
Turín - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Dvacítka českých sportovců včera kráčela za vlajkonoškou Martinou Sáblíkovou při zahájení XX. zimních olympijských her. Bylo to však pouhé torzo zřejmě nejsilnější výpravy, kterou země v historii zimních olympiád vyslala.

Celkem 83 sportovců se vydává do boje. Před nimi ční meta šesti medailí z her v Sarajevu 1984, dosavadní maximum. Na turínském ledu a alpském sněhu může být překonána.

Je to tým hvězd. O hokejovém velmistru Jágrovi píší před olympiádou i britské Timesy, stránkovou reportáž o skokanu Jandovi si objednal prestižní americký časopis Sports Illustrated.

A potom je tu Kateřina Neumannová. Veteránka pěti olympiád v bílé stopě naposledy vyzývá na souboj soupeřky i čas. Doma na Zadově má strom „medailovník“, nejcennější medaile ze zimní olympiády však na něm stále chybějí.

Střídání generací „Přemýšlet, že mám poslední šanci, by byl nesmysl. Prostě budu závodit,“ prohlašuje. Již zítra nastoupí do skiatlonu, ještě nikdy nebyla tak velkou favoritkou.

Bude to pro český tým strhující víkend hned na úvod her. O medaile se porvou také akrobatická lyžařka Sudová v boulích, běžec na lyžích Bauer ve skiatlonu a skokan Jakub Janda na středním můstku.

Kolem Jandy vzplály vášně, krize v týmu vyvrcholila pohrůžkou jeho trenéra Bajce, že nepřijede na hry. „Ale jsem tu a uděláme všechno pro to, aby Jakub uspěl,“ prohlásil nyní Bajc.

V nedělním večeru čeká závod na 3000 metrů i rychlobruslařku Sáblíkovou, zázrak ze Žďáru nad Sázavou, která se na hrbolatých rybnících naučila konkurovat těm nejlepším.

Turín tak bude symbolickým střídáním generací. Gymnazistka Sáblíková přichází, vyzrálá matka Neumannová pozvolna odchází.

Stejně tak možná i mnozí ze zlaté party hokejistů. Jejich turnaj na sebe strhne největší pozornost. Poprvé od her v Salt Lake City 2002 se v jednom týmu potkají velikáni Jaromír Jágr a Dominik Hašek.

Rozhodnout může náhoda „Ale nechci, aby si každý hned myslel, že medaile je zaručená,“ vyzývá Jágr. „Osm zápasů za dvanáct dní je hrozná zabíračka. Šanci na medaili má osm týmů. A rozhodnout může i náhoda.“

Hokejisté ještě do Turína nedorazili, teprve v sobotu přiletí trenér Hadamczik, zítra náhradní brankář Hnilička, další hráči až počátkem příštího týdne. Jediný společný trénink jim musí stačit, aby se sladili před zahajovacím středečním duelem proti Německu.

Základnu pro ně připravují v olympijském městě maséři Bílek s Vlašicem. „Makáme jako ďasi, abychom to stihli, než dorazí náčelníci,“ tvrdí Pavel Vlašic.

Jágra ubytují jako princeznu ve věži v posledním patře olympijské vesnice. Odtud se bude vydávat na zlatou misi. Hokejové finále završí v neděli 26. února zimní olympiádu. Bude skutečně pro Čechy nejúspěšnější?

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze