Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do třetice všeho dobrého? Otec běžkyně Vrabcové-Nývltové věří že ano

Eva Vrabcová-Nývltová | foto: Petr Lemberk, MAFRA

8 2014
Svoji dceru Evu bude Karel Nývlt sledovat už na třetích olympijských hrách. Ale že by byl před jejím sobotním prvním závodem v Soči, kterým bude skiatlon na 7,5 km klasicky a na stejnou vzdálenost volně, po těch letech klidnější, to se říct nedá.

"Jsem zase napnutý až k prasknutí, manželka se se mnou na Eviny závody po těch letech už ani nechce dívat. Ona je spíš klidnější, ze mě jde hned všechno ven, takže spolu závody ani moc sledovat nemůžeme," říká Karel Nývlt, svého času také skvělý běžec na lyžích.

Tradiční a pochopitelnou rodičovskou nervozitu před letošními olympijskými starty dcery Karlu Nývltovi zvýšily její výsledky v právě probíhající sezoně. "Konečně se posunula nahoru a je schopná se umísťovat mezi dvaceti nejlepšími. Proto budou tyhle hry pro nás jiné," přiznává otec největší české naděje v ženském běhu na lyžích pro Soči.

Trutnovská rodačka Eva Vrabcová-Nývltová by o tom měla začít přesvědčovat právě dnes, kdy se v 11 hodin středoevropského času postaví na start závodu, v němž jeho první polovinu běžkyně absolvují klasicky a druhou pak volně.

Lyžařskou hantýrkou nazývaný "přezouvák" je jedním ze tří v olympijském programu, na které se soustředí. Dalšími budou 10 km klasicky a především volná třicítka s hromadným startem, jež je na programu až na konci her.

V té se letos cítí nejsilnější a od ní sama také nejvíc očekává. "Má vlastně tři pokusy, ale když ve skiatlonu zaběhne slušný výsledek, určitě ji to povzbudí," myslí si lyžařčin otec.

Jako bývalý výborný závodník ve stejné disciplíně kariéru své dcery pozorně sleduje. Má tak jednoznačný názor, proč po skvělých výsledcích mezi juniorkami se Evě teprve letos, po sedmi osmi letech podařilo proniknout do širší světové špičky. "Má natrénováno, je zdravá a hlavně si začala věřit," je přesvědčený Karel Nývlt.

Jeho dcera výrazně zazářila právě na juniorském světovém šampionátu před osmi lety. Krátce před olympiádou v Turíně v roce 2006 tam sbírala medaile ve společnosti Northuga, Jacobsenové či Kallaové medaile.

Eva Vrabcová-Nývltová na tiskové konferenci v Novém Městě na Moravě
Eva Vrabcová - Nývltová


Jenomže zatímco její soupeřky brzy zamířily mezi špičku i mezi seniorkami, Eva prorazit nemohla. "Hned po šampionátu ve Slovinsku jela na olympiádu do Turína a tam už to dobré nebylo," vzpomíná si Nývlt.

Výsledky, které na nich Eva Vrabcová-Nývltová dosáhla, jako by předznamenaly následující roky. Velké naděje, pak občas slušný výsledek, ale celkově spíše zklamání.

Dokonce tak velké, že v průběhu minulé sezony zvažovala, že se Světovým pohárem skončí, a pokud u běžek zůstane, zkusí dálkové běhy. "Vnímal jsem to, ale nemluvil jsem do toho a nechal to na ni a na Martinovi," říká Nývlt.

Za Martina Vrabce, také výborného běžce a nyní trenéra se Eva před dvěma lety vdala a právě on ji přesvědčil, aby zkusila pokračovat. Vyplatilo se, po roce je z lyžovaní unavené závodnice optimistka, která věří, že může uspět.

"Našla si výborného kondičního trenéra a tím to začalo. Najednou bylo všechno jinak, shodila šest kilo, úplně se změnila. Vždycky jsem jí říkal, že když sundá na závod půl minuty, posune se výš a pak už nebude nahoru tak daleko," spokojeně vypravuje Nývlt.

Zlepšení viděl už v létě při atletických závodech, v nichž si Eva vylepšovala jeden osobní rekord za druhým, jejich naděje se pak naplnily i v zimě, zvlášť na Tour de Ski.

Také proto bude Karel Nývlt ode dneška s napětím sledovat, na co to bude stačit v Soči: "Masíruju sám na sebe a program jsem si udělal tak, abych na olympiádu měl čas."Další z rubriky

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...Najdete na iDNES.cz