Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Ovečkin s Malkinem? Kdepak, v první lajně Ruska čekejte dědka Fjodorova

OVEČKIN & FJODOROV. Rusko na olympiádě možná vyzkouší spolupráci, která už jednou přinesla zlato | foto: Profimedia.cz

19 2010
Je mu čtyřicet, nejlepší roky už má dávno za sebou. Přesto se od hokejového útočníka Sergeje Fjodorova čeká, že Rusku pomůže k vysněnému olympijskému zlatu.

Také jste při pohledu na nominaci ruských hokejistů bojovali s pocitem, jestli vás nešálí zrak? "Fjodorov je sice výjimečný hráč, ale koukal jsem," přiznal trenér Vladimír Vůjtek, expert na ruský hokej. "Na druhou stranu není o moc starší než někteří naši hráči," dodává se smíchem.

Reprezentační kouč Vjačeslav Bykov však na Fjodorova sází. A nejde o pozvánku za zásluhy. "Podle mě bude hrát v první formaci s Ovečkinem a Sjominem. Jinak by ho nebral," předvídá Vůjtek.

jak by mohly vypadat útoky

Ovečkin, Fjodorov, Sjomin
Kovalčuk, Malkin, Afinogenov
Morozov, Dacjuk, Zaripov
Radulov, Zinovjev, Kozlov

Pokud se jeho odhad vyplní, padla by spolupráce největších současných hvězd ruského hokeje Ovečkina s Malkinem. Přitom tihle dva už v minulosti ukázali, jak spolu válí. Jak jinak si však vysvětlit Fjodorovu nominaci?

"Ovečkin s ním hrál na mistrovství světa v Québeku a hlavně díky jejich gólům v rozhodujících zápasech Rusové po dlouhých letech slavili titul. Navíc spolu nastupovali i ve Washingtonu," argumentuje Vůjtek.

Ano, tohle dává logiku. Ovšem spoléhat na "dědka" Fjodorova v zápasech proti hráčům v nejlepších letech, to chce odvahu. "Naposledy jsem ho viděl hrát na Channel One Cupu a byl špatný, vůbec se mi nelíbil," souhlasí Vůjtek.

Bykovovi se ovšem nedá upřít dobrá intuice. Pamatujete, jak ho právě na šampionátu v Québeku kritizovali, že dává hodně prostoru Kovalčukovi, který se coby vyhlášený kanonýr celý turnaj gólově neprosadil? Odpověď přišla ve finále s Kanadou. Kovalčuk nejprve chvíli před koncem vyrovnal a v prodloužení rozhodl.

Jevgenij MalkinIlja KovalčukPavel Dacjuk

"Přesto bych vsadil na jiné. V nominaci mi chybí třeba Frolov, což je dobrý koncový hráč v nejlepších letech. Bykov ale Fjodorovovi věří a až samotná olympiáda ukáže, kdo měl pravdu."

A kam s Malkinem? "Mohl by být ve formaci s Kovalčukem a Afinogenovem, kteří jsou na sebe zvyklí z Atlanty," říká Vůjtek. Na Dacjuka by tím pádem zbylo místo až ve třetím útoku. "Bude ideálním centrem pro Morozova se Zaripovem. A s Radulovem počítám do čtvrté lajny."

Je jasné, že Rusové budou ve Vancouveru disponovat silnou ofenzivou. Její kvalitu o nic nesnižuje fakt, že polovina nominovaných útočníků působí v KHL. "Ovšem až na Zaripova a Zinovjeva mají všichni dlouholeté zkušenosti z NHL. Úzké hřiště jim nebude dělat problémy," podotýká Vůjtek.

Pokud tedy hledat slabinu, pak v obraně. "Rusové budou spoléhat hlavně na pětici beků z NHL, ale kromě Markova s Gončarem jsou všichni průměrní. Oni to ale vyváží pohybem."Najdete na iDNES.czmobilní verze