Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pády a ukousnutý ret? To nevadí

8 2002
Deer Valley - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Už dvakrát se jí zapíchla lyže do můstku a Nikola Sudová předvedla bolestivý kaskadérský kousek. Na úterním tréninku se zase při jízdě dostala do nekontrolovaného pohybu a praštila se hůlkou do brady, ukousla si kus rtu a deset minut nemohla mluvit. Pusa napuchla, i pod ledovým zábalem bolela jako čert. Ale náladu má devatenáctiletá akrobatka pořád výbornou. A formu prý také, alespoň to tvrdí. "Abych to nezakřikla. Když mám problémy v tréninku, tím lepší jsou závody."

Do patnáctého místa by chtěla být určitě, jenže  finále sobotního závodu je pouze pro dvanáct vyvolených. "Když se tam neprobiju, budu  zklamaná. Kvalifikace bude stěžejní." Jak může padat, a přitom být stále tak sebevědomá?  Karamboly totiž přišly na tréninkovém svahu v Deer Valley. Trenér Radek Herot postavil  příliš šikmý můstek.

"Byl zákeřný, na zabití. Ten můstek myslím." Počáteční problémy už  ustoupily. Ještě na začátku týdne byla sjezdovka uzavřená, trenér musel lopatou udusat na  vedlejším svahu alespoň můstek, aby bylo kde trénovat. "Pak nás organizátoři stejně vyhodili  jinam."

Jindy ji zase řidič místo do Deer Valley odvezl na opačnou stranu k běžeckým tratím. "Nechtěla jsem mu radit a přišla jsem zbytečně o hodinu života." K zlosti? Vůbec ne, Sudová, mladá dáma s novým, kratším účesem, se zase směje. "Byla to skvělá groteska." Zažívá nejlepší sezonu v životě.

Skončila devátá v Tignes na Světovém poháru, nedávno byla šestá v kanadském Blackcombu v neolympijské disciplíně duál, kdy vždy dvě ženy soutěží v paralelní jízdě. "V rychlosti mě porazila jen Norka Traaová, největší olympijská favoritka. Musím se  pochválit."

Už jen poslední hodiny zbývají, než se postaví na svůj první olympijský závod.  Co má v plánu? Nejspíš vynechá dnešní slavnostní zahájení a přespí v Park City. Ráno po  šesté musí vstávat, snídaně, autem čtvrt hodinky do Deer Valley.

Od osmi je trénink. Sudová stihne dvě, možná tři jízdy. "Hlavně se nesmím ptát, jak jezdí ostatní. Radek mi sám řekne, jestli mám jet na jistotu, nebo do toho vložit všechno." Pod svah má dorazit přes dvacet tisíc fanoušků, spustí se hlasitá muzika, takže nebude slyšet vlastního slova.

"Zrovna když jsem trénovala, měli generálku zvuku. Byl to rachot jako  blázen." Od devíti se jede kvalifikace, nejdůležitější chvíle. "Když pojedu pro radost,  dopadne to dobře," přemítá boulařka.

"Jen mě nesmí pohltit ta dusná atmosféra na startu,  nesmím být nervózní. Nevnímat okolí. Jako bych jela doma v Bedřichově, pohodička." Hned v  sobotu pro ni také olympiáda skončí, bude si užívat, jezdit na výlety a fandit. "A  provokovat ostatní," chichotá se.

Autor:


Témata: Nikola Sudová

Další z rubriky

Lyžaři byli vymazáni z olympijských listin


Kuala Lumpur Rakouští běžci na lyžích Marc Mayer a Achim Walcher byli dodatečně vyloučeni z letošních zimních...

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...Najdete na iDNES.cz