Palinek a Lébl budou bojovat o definitivu

1 2000
P r a h a - Minimálně dva, ale spíš tři české páry budou startovat na olympijském turnaji v plážovém volejbalu v Sydney. V žebříčku FIVB sestaveném speciálně pro olympiádu, který určí definitivní nominaci 15. srpna, už nemohou být předstiženy Eva Celbová se Soňou Dosoudilovou, ani Martina Hudcová s Terezou Tobiášovou. Účast už by neměla uniknout ani mužské dvojici Michal Palinek, Martin Lébl. Ti jsou momentálně na 22. místě, přičemž do Sydney se kvalifikuje 23 párů (maximálně dva z každé země).

Startovní listinu uzavře domácí australská dvojice. "Oba ženské páry mají účast jistou na sto procent, muži na devadesát devět," řekl předseda české asociace Jan Hronek. Celbová s Dosoudilovou jsou v žebříčku dvanácté, Hudcová s Tobiášovou devatenácté. Palinka s Léblem přeskočili po víkendovém turnaji Světového okruhu v Espinhu, kde Češi pro zranění Palinkových zad nestartovali, Švédové Berg s Dahlem. Zůstali však před Mexičany Sotelem a Ibarrou. "Aby je některý další pár dostal mimo hru, musel by zbývající dva turnaje Světového okruhu vyhrát, což je téměř nereálné," míní Hronek.

O definitivní jistotu budou Palinek s Léblem hrát tento týden v Klagenfurtu a od 9. do 13. srpna na posledním turnaji před olympiádou v Ostende. Česká dvojice musí hrát na obou podnicích kvalifikaci. V Rakousku poprvé zasáhne do bojů ve středu, stejně jako další dva páry Kubala, Chromý a Pakosta, Džavoronok.

České volejbalistky zbývající dva turnaje Světového okruhu v Japonsku a Číně vynechají, poslední generálkou před Sydney pro ně bude mistrovství Evropy ve španělském Bilbau od 24. do 26. srpna, kde se také uskuteční losování olympijského turnaje. Na něm si vyzkouší formu hlavně pár Hudcová, Tobiášová, protože musel delší dobu vysadit z přípravy po červnové operaci slepého střeva Tobiášové.

Plážový volejbal měl svoji olympijskou premiéru před čtyřmi lety v Atlantě. Jako jediní z Čechů na ní startovali Palinek s Markem Pakostou. Obsadili tehdy třinácté místo, i když Pakostu omezoval bolestivě naražený palec na noze. Pro Sydney se vkládá nejvíce nadějí do Celbové s Dosoudilovou. "Mají obrovskou šanci být do šestého místa. Hudcová s Tobiášovou se stále pohybují okolo patnácté pozice, což by měly potvrdit. V mužském turnaji by bylo úspěchem lepší umístění než v Atlantě, tedy než třinácté místo," nastínil cíle Hronek.

Turnaj na Bondi Beach začne 16. září a vyvrcholí o deset dnů později.

Autor:

Nejčtenější

Hurá do Ameriky! Spilkovou čeká stěhování, možná zakotví na Floridě

Golfistka Klára Spilková na tiskové konferenci v Praze.

VIDEO Splnila si sen, vydřela místo mezi golfovou elitou. Klára Spilková bude hrát na LPGA Tour a s...

Další z rubriky

Tenk vystřílel druhý český bronz


VIDEO S y d ne y O třetí olympijskou medaili pro české barvy se dnes ráno postaral český střelec Martin Tenk, který...

Plavkyně Hoffmanová dohmátla pro zlato


S y d n e y Počet cenných kovů, které v Sydney získali čeští handicapovaní sportovci, se po dnešku zastavil...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Najdete na iDNES.cz