Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Pamětní medaile pro Neumannovou je zlatá

13 2006
Briancon - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Český olympijský dům v Brianconu zažil v pondělí večer první pořádný nápor. Krajané z olympijských středisek se sem sjeli na oslavu první medaile turínských her, kterou o den dříve získala běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová. Královna večera dostala velký dort, který měl podobu olympijských kruhů, a pamětní medaili od Českého olympijského výboru. Zlatou.

On-line rozhovor
s Neumannovou

"Mít olympijskou medaili je moc hezký pocit, ale to co bezprostředně po závodě následuje, je hotový očistec," svěřila se Neumannová.

Hovořila o nekončícím kolotoči povinností, do nichž je člověk rázem zatažen. Dopingová kontrola na sportovišti, rozhovory, vyhlašování, tisková konference, další dopingová kontrola tentokrát v olympijské vesnici...

"Až v šest hodin jsem se dostala domů a konečně jsem si sedla," připomněla nedělní honičku.

I pondělní oslava v Českém domě patřila k onomu kolotoči. V on-line rozhovoru odpovídala půl hodiny čtenářům iDNES, pak ještě desetiminutovka pro televizi a už ji čekal nabitý sál.

Pětinásobná olympijská medailistka se povinnostmi prokousávala elegantně s milým úsměvem na tváři. Když jí blahopřál zlatý olympionik Jiří Raška a dojetím přitom hlasitě vzlykal, byla i ona naměkko.

"Věřil jsem vám, bylo to fantastické, děkuji," cedil skrz slzy nejlepší skokan zimní olympiády v roce 1968.

Olympijská medaile s otvorem v prostředku se Neumannové líbí a důvěrně jí přezdívá cédéčko. "Všechny medaile, které jsem na olympiádách získala, vypadají hezky. V Naganu byly úplným uměleckým dílem, v Salt Lake City to byl spravedlivý kus kovu, a tahle se mi taky moc líbí."

Jen s tou hodnotou to nemá úplně vyřešené. Je stříbro moc, nebo málo?

"Pořád se to ve mně mísí. Je to medaile, ale není zlatá. Trochu jsem vítězce záviděla," řekla a o zlaté medailistce Šmigunové z Estonska dál mluvila jako o Šmigunce. "Vím, že jsem pro úspěch udělala maximum. Po zkušenostech ze závodů Světového poháru, které jsem vyhrála, jsem měla pocit, že to byl výkon, za který se bere zlato. Ale Šmigunka byla lepší."

Neumannové manažer Josef Jindra medailovou relativitu ilustroval srovnáním pocitů v cíli dvou olympijských závodů. "V Salt Lake City jsme jásali nad třetím místem a tady jsme najednou nechápali, jak to, že se neradujeme ze stříbra."

Zlatou medaili si běžkyně odnesla aspoň z Českého domu. Od předsedy olympijského výboru totiž Milana Jiráska dostala pamětní medaili z tohoto cenného kovu. Ze speciální limitované edice určené českým medailistům z Turína dostala číslo pět. Prý na počest jejích pěti medailí. "Šestku a sedmičku necháváme v záloze," řekl moderátor večera Štěpán Škorpil v narážce na další dva závody, do nichž Kateřina Neumannová půjde opět s medailovými ambicemi.

"Volala jsem domů, všichni jsou optimisticky naladění. Děda mi předpovídá i další úspěchy," směje se Kateřina Neumannová, kterou na olympiádě kromě štafety čekají ještě starty na 10 km klasicky a 30 km volně.

Stříbrná závodnice z olympijského skiatlonu Kateřina Neumannová.Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze