Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pančochová dlouho vedla, ale po hrozivém pádu zůstala bez medaile

Česká snowboardistka Šárka Pančochová při své finálové jízdě ve slopestylu. (9. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

9 2014
Roza Chutor (Od našeho zpravodaje) - Po prvním kole vedla, ale medailový sen Šárka Pančochová na zimních hrách v Soči nenaplnila. Česká snowboardistka skončila pátá, historicky první olympijskou vítězkou ve slopestylu se stala Američanka Jamie Andersonová.

Pančochová už se v neděli v Extreme Parku ve středisku Roza Chutor představila, v semifinále si s přehledem zajistila postup, navíc z prvního místa.

ON-LINE

Dramatický závod jsme sledovali v podrobné on-line reportáži

Pohodu si přenesla i do bitvy o medaile. Před prvním kolem, do kterého vyrazila jako čtvrtá v pořadí, zamávala na startovní hraně kamerám a s grácií zvládla náročnou trať: nejprve povedený transfer na railu, poté dlouhý frontside 540 s parádním grabem. Na závěr česká snowboardistka ukázala elegantní backside 720.

Rozhodčí, kteří zvolili přísnější metr, oslovila a inkasovala 86,25 bodů. První místo! A její soupeřky se nemohly před třiadvacetiletou Češku dostat. Ohrozila ji jen Američanka Jamie Andersonová, čtyřnásobná medailistka z X-Games, jež přesto zaostávala o bezmála šest bodů.

Fotogalerie

Další favoritky kazily, rakouská vítězka kvalifikace Anna Gasserová dokonce předvedla groteskní vsuvku, když se odpíchla předčasně a nemohla se ani za pomoci trenéra vyšplhat zpátky na start.

Drama gradovalo ve druhém kole. Britka Jenny Jonesová ukázala pěknou úvodní sekvenci na překážkách i bezchybné skoky. V cíli radost a - 87,25 bodů a průběžné vedení.

Hned potom Sina Candrianová ze Švýcarska - rovných 87 bodů, Pančochová klesla na třetí místo.

Bratr Pančochové: Po tom pádu jsem měl opravdu strach

A odpovědět nemohla, potkal ji ošklivý pád. Ve druhé jízdě vletěla na první skok příliš rychle, trik přetočila, prkno se zaseklo zadní hranou a snowboardistka praštila zády o svah. Byla to silná rána, Češka zůstala ležet na sněhu, až po několika vteřinách se zvedla.

Pančochová v péči lékařů

Šárka Pančochová má po pádu podezření na otřes mozku a hned po závodě se dostala do péče českých lékařů. "Ti vědí víc, než my všichni dohromady, co mají dělat, takže teď už jsem klidný," říkal trenér Černík. "Je o ni dobře postaráno."

Pančochová si před ZOH Soči vyjela i nominaci pro U-rampu, jejíž kvalifikace i finále se konají ve středu. "Bohužel bude mít jen jeden trénink v rampě, což není ideální, ale zdraví je přednější," ujistil Černík. "Teď budeme řešit, co budeme dělat ráno, až se probudí. Asi bude mít zatuhlý krk."

Sklouzla do cíle, kde na ni čekala jedna z organizátorek a ptala se: "Jste OK? Nechcete lékaře?" Pančochová odmítla, jen se chytla za hlavu a ukázala rozšklebenou helmu, která jí při karambolu praskla.

Ve tváři už jí zase zahrál úsměv, ale za okamžik povadl.

Z medailových stupínků českou naději vystrčila mistryně světa či vítězka X-Games Enni Rukajarviová, kterou sudí zaplatili 92,50 body. Finku pak ještě předčila Andersonová, která se zlepšila na 95,25 bodů a třeštila zlatou radostí.

Mezitím Pančochovou poslali do mix zóny, prostoru pro rozhovory. "Bouchla jsem se do hlavy, ale žiju, takže dobrý," spustila před televizní kamerou. "Přetočila jsem frontside 540. Škoda, měla jsem vymyšlenou ještě lepší jízdu, ale bohužel, co se dá dělat."

Po třech otázkách zbledla a omlouvala se: "Budu muset jít, sorry..."

Snowboardistce se udělalo špatně. Přispěchal za ní trenér Martin Černík a organizátorky se ptal:" Where´s she going, kam ji vedete?"

"K doktorovi..." slyšel odpověď.

Snowboarding - výsledky

Ženy - slopestyle

Finále: 1. Andersonová (USA) 95,25, 2. Rukajärviová (Fin.) 92,50, 3. Jonesová (Brit.) 87,25, 4. Candrianová (Švýc.) 87,00, 5. Pančochová (ČR) 86,25, 6. Shorrová (USA) 75,00, 7. Brightová (USA) 66,25, 8. Derungsová 58,50, 9. Könzová (obě Švýc.) 54,50, 10. Gasserová (Rak.) 51,75.

Autor:


Další z rubriky

Sáblíková se chtěla podepsat všem, ale došly jí karty. Dojela pro nové

AUTOGRAMIÁDA. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se neúnavně podepisovala svým...

Rychlobruslařka Martina Sáblíková přijela domů s cílem: "Počkám do posledního člověka, který si...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Sáblíková: Medaile ze Soči už je poškrábaná. Ale to jí na kráse neubírá

Martina Sáblíková při exhibičním curlingovém turnaji.

Uplynul už přesně týden od chvíle, kdy v Soči přebrala svoji zlatou medaili, přesto se Martina...Najdete na iDNES.cz