Ledecká přepsala historii. Po zlatu v super-G triumfovala i na snowboardu

24 2018
Ester Ledecká je dvojnásobnou olympijskou vítězkou. Dvaadvacetiletá česká obojživelnice po šokujícím triumfu v lyžařském super-G přidala na hrách v Pchjongčchangu i druhou zlatou medaili v disciplíně, jejíž je královnou. V paralelním obřím slalomu na snowboardu nenašla přemožitelku v kvalifikaci a následně ani v osmifinále, čtvrtfinále, semifinále a finále. Je první ženou historie, která na hrách triumfovala ve dvou různých disciplínách.

Už tím, že se jako první člověk v historii postavila ke startu na olympijských hrách na lyžích a na snowboardu, se Ester Ledecká zapsala do historie.

Nyní tenhle zápis podtrhla zlatou barvou.

Po dechberoucím triumfu v lyžařském superobřím slalomu potvrdila v paralelním obřím slalomu na snowboardu pozici největší favoritky.

Fotogalerie

Postupně vyřadila obhájkyni zlata Kummerovou, mistryni světa z paralelního slalomu Ulbingovou, druhou ženu Světového poháru Hofmeisterovou. 

Třikrát projela cílem jako první, třikrát na sobě nedala znát žádné emoce, žádný úsměv. Místo toho se na pár vteřin schovala za své prkno, aby se soustředila na další jízdu.

I v té poslední od úvodních bran vedla. Nejprve o 15 setin, následně o 28. Když cílem projela o téměř půl vteřiny před Selinou Jörgovou, radost propukla naplno.

Jak by taky ne, vždyť se právě stala první ženou v historii zimní olympiády, která získala dvě zlaté medaile ve dvou různých disciplínách.

Ledecká: Děkuju týmu. Já jsem se jen v podstatě vozila z kopce

„Mám z toho obrovskou radost. Musím poděkovat všem, kteří se o mě starají, celému týmu. Já už jsem se jen v podstatě vozila z kopce dolů,“ řekla Ledecká bezprostředně po závodě. „Doslechla jsem se, že se sejdeme na Staromáku. Zatím nevím kdy, ale já tam určitě budu, tak přijďte,“ vyzvala s úsměvem. 

Připustila, že přechod z lyží na prkno tentokrát nebyl úplně hladký. „Těch pár dní bylo krušných, nedokázala jsem se do toho moc dostat. Nakonec jsem se stihla rozjezdit,“ řekla. V neděli při slavnostním zakončení olympijských her ponese Ledecká českou vlajku. ČTK to oznámil šéf české mise Martin Doktor. 

Stříbro i bronz putuje do Německa zásluhou druhé Seliny Jörgové a třetí Ramony Hofmeisterové.

Mezi muži triumfoval Švýcar Nevin Galmarini, druhý skončil domácí Korejec I Sang-ho.

Suverénní kvalifikace

České medaile na ZOH 2018

V této sezoně vyhrála pět závodů z šesti. Z posledních 34 duelů, které v paralelním obřím slalomu absolvovala, prohrála jediný - na konci ledna v Bansku, kde ve čtvrtfinále upadla. Závod v Bulharsku tehdy vyhrála Němka Ramona Hofmeisterová, stejně jako ten, který Ledecká vynechala. Proto je jedinou, která ještě může Češku připravit o velký křišťálový glóbus za celkové vítězství ve Světovém poháru.

Obě soupeřky se nanečisto utkaly i v olympijské kvalifikaci v Pchjongčchangu. A byla to vskutku jasná záležitost.

V první kvalifikační jízdě Ledecká v červené dráze se sedmičkou na dresu hned na startu své soupeřce ujela. V polovině trati už vedla o více než vteřinu a náskok dál navyšovala.

Česká snowboardistka Ester Ledecká v olympijském paralelním obřím slalomu. (24....

Česká snowboardistka Ester Ledecká v olympijském paralelním obřím slalomu. (24. února 2018)

Byl z toho suverénně nejrychlejší čas a impozantní představení na úvod.

Do modré dráhy vstoupila česká snowboardistka až v poslední, patnácté rozjížďce. Na rozbitější trati jela vyrovnaně s vedle jedoucí Jörgovou, což bohatě stačilo.

V součtu obou kvalifikačních jízd Ledecká druhou Alenu Zavarzinovou porazila o více než vteřinu a ve vyřazovacích jízdách tak měla vždy právo první volby trati.

A vždycky si vybrala červenou.

Odveta za Soči

V osmifinále čekala Ledeckou obhájkyně zlata Patrizie Kummerová ze Švýcarska, která v kvalifikaci obsadila překvapivě až šestnáctou příčku.

Dvě velké favoritky na sebe narazily i v Soči před čtyřmi lety, kde osmnáctiletá Češka na zkušenou Kummerovou nestačila ve čtvrtfinále.

První v historii

Ester Ledecká vstoupila do olympijských dějin jako první žena, která získala na jedné olympiádě dvě zlata v odlišných sportech. Mezi muži to v minulosti dokázali dva, a to před téměř stoletím a shodně v běhu na lyžích a severské kombinaci. Prvním byl Nor Thorleif Haug na premiérových ZOH v Chamonix 1924, o čtyři roky později ve Svatém Mořici ho napodobil krajan Johan Gröttumsbraaten.

Nyní bylo všechno jinak.

Ledecká od úvodních bran Švýcarce poodjížděla, v cíli nakonec byla o 71 setin rychleji. 

Podobný obrázek nabídlo i následné čtvrtfinále, kde českou snowboardistku čekala rakouská mistryně světa v paralelním slalomu Daniela Ulbingová. I ona ale od úvodních branek ztrácela, do cíle nakonec dojela rezignovaně s téměř vteřinovou ztrátou.

V semifinále Ledecká poprvé prohrávala. Po úvodní pasáži ztrácela na Ramonu Hofmeisterovou 24 setin, pak ale začala Němka ztrácet a nakonec upadla. 

Cesta do finále byla volná.

A když ani v něm Češka nenašla přemožitelku, stala se jednou z největších hrdinek olympiády v Pchjongčchangu.

Snowboarding - paralelní obří slalom

XXIII. zimní olympijské hry v Pchjongčchangu

Ženy: 1. Ledecká (ČR), 2. Jörgová, 3. Hofmeisterová (obě Něm.), 4. Zavarzinová (OSR), 5. Takeučiová (Jap.), 6. Zoggová (Švýc.), 7. Ulbingová, 8. Meschiková (obě Rak.), 9. Langenhorstová (Něm.), 10. Bykovová (OSR).

Muži: 1. Galmarini (Švýc.), 2. I Sang-ho (Korea), 3. Košir (Slovin.), 4. Dufour (Fr.), 5. Karl (Rak.), 6. Baumeister (Něm.), 7. Fischnaller, 8. Coratti (oba It.), 9. Payer (Rak.), 10. Wild (OSR).

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Kdo jsi, Ester Ledecká? Svět tleská senzaci na vypůjčených lyžích

ZLATO. Česká lyžařka Ester Ledecká senzačně zvítězila v olympijském superobřím...

VIDEO Americká televize NBC před poslední jízdou superobřího slalomu oznámila, že zlatou medaili v...

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova
Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát rozvedené samoživitelky tří dětí by vydal na několikadílný román. Ačkoliv poslední rok nebyl pro paní Janu jednoduchý, potkalo ji i štěstí splnil se jí její velký sen. V soutěži společnosti Wüstenrot totiž vyhrála hlavní cenu – novou kuchyni v hodnotě 150 000 Kč. Konečně to tedy vypadá, že už se blýská na lepší časy. A že to bylo potřeba…

Najdete na iDNES.cz