Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paralympiáda v Riu bude bez Rusů, potvrdila sportovní arbitráž

O tyto medaile se bude bojovat i na paralympijských hrách, Rusové však do Ria nesmějí. | foto: Reuters

23 2016
Mezinárodní sportovní arbitráž CAS potvrdila vyloučení všech ruských sportovců z paralympijských her v Riu de Janeiro. Rusko na začátku srpna suspendoval Mezinárodní paralympijský výbor IPC kvůli státem řízenému dopingu v zemi.

To se následně proti verdiktu odvolalo, ale neuspělo. Ruský ministr sportu Vitalij Mutko označil podle agentury TASS verdikt za protiprávní a politicky motivovaný.

CAS svoje rozhodnutí zdůvodnil tím, že IPC „během disciplinárního řízení neporušil žádné procesní pravidlo“.

Dále uvedl, že rozhodnutí IPC je za daných okolností přiměřené a že Ruský paralympijský výbor nepodal žádné důkazy, které by odporovaly skutečnostem, na kterých je rozhodnutí IPC založeno.

„Vyšetřování ruského dopingu je hloupý a nechutný mix obsahující 80 procent politiky a 20 procent skutečného dopingu. Je to politika namířená proti sportu, ruským sportovcům a Rusku jako zemi,“ napsal na facebooku předseda ruské vlády Medveděv.

IPC si po červencovém zveřejnění zprávy Světové antidopingové agentury WADA vyžádal od šéfa vyšetřovací komise Richarda McLarena další podrobnosti a dospěl k závěru, že Rusko nesplňuje podmínky v boji proti dopingu.

„Je to smutný den pro paralympijské hnutí, ale doufáme, že také nový začátek. Dnešní rozhodnutí potvrzuje naši pevnou víru, že doping nemá v paralympijském sportu místo,“ uvedl prezident IPC Philip Craven. „Ale není důvod k oslavám, protože mimořádně soucítíme s ruskými sportovci, kteří nebudou moci startovat na paralympijských hrách 2016.“

V neděli skončených olympijských her se ruští sportovci s výjimkou atletů a vzpěračů mohli zúčastnit. Mezinárodní olympijský výbor jejich vyloučení také zvažoval, ale nakonec tak neučinil a nechal rozhodnutí na jednotlivých sportovních svazech.

Paralympijské hry se v Riu uskuteční od 7. do 18. září. Na předchozí paralympiádě v Londýně bylo Rusko s 36 zlatými, 38 stříbrnými a 28 bronzovými medailemi druhou nejúspěšnější zemí za Čínou. „Je zřejmé, že za tímto rozhodnutím je touha některých lídrů mezinárodního paralympijského hnutí zbavit se silných rivalů, neboť náš tým vždy vyhrával hlavní sporty,“ uvedl bývalý ruský prezident Medveděv.

Na paralympiádě v Riu mělo startovat 267 ruských sportovců v 18 odvětvích. Jejich místa budou přerozdělena ostatním zemím.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze