Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce

24 2000
S y d n e y - Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec Zdeněk Šebek a koulař Roman Musil, oštěpař Josef Štiak přidal stříbro. Spastik Musil vrhem 9,67 metru vytvořil světový rekord. Šebek kraloval kategorii vozíčkářů - kvadruplegiků na dvanáct šípů, kde ve finále zvítězil nad Francouzem Olivierem Hatemem 109:97. Štiak se v kategorii vozíčkářů - paraplegiků zaskvěl svým nejlepším výkonem sezony 30,31 metru. Dál hodil jen Dán Rene Nielsen, který výkonem 32,66 metru zlepšil vlastní světový rekord. Z bronzové na čtvrtou pozici klesl po přehodnocení pondělního závodu diskařů Pavel Šibrava.

"Déšť mi nevadil, pršelo na mně i na soupeře stejně. S medailí jsem trochu počítal, ale nikdy dopředu nevíte, co předvedou soupeři. Dnes to byl můj dobrý průměr, dokážu střílet líp," řekl lukostřelec Šebek.

Za koulařem Musilem skončili druhý Evangelo Bakola z ŘEecka 7,89 metru, bronz získal Achmet Machsíd z Kuvajtu za 7,54 metru. "Do závodu nastupoval v pohodě, je to tvrdý kluk a velký bojovník. Medaili jsme čekali, ale jsem šťastný, že je zlatá," komentoval Musilův výkon trenér atletů Václav Janouch. Dodal, že jeho svěřenec je správně nabuzený na středu, kdy ho čeká oštěp a cyklistická časovka.

V soutěži oštěpařů byl kromě Štiaka i Štefan Danko, obhájce zlaté medaile z paralympiády v Atlantě, hodil 25,79 metru a skončil šestý.

Po projednání protestu lotyšské výpravy se změnilo pořadí na medailových postech v hodu diskem v kategorii T52 (vozíčkáři - kvadruplegici). Lotyš Aigars Apinis, který podle původního rozhodnutí nesplnil podmínky pro zařazení do této kategorie, byl dodatečně přece jen klasifikován. Protože v soutěži výkonem 15,12 metru přehodil Šibravu, odsunul ho na čtvrtou pozici. Šibravovi tak byla s omluvou odebrána bronzová medaile, kterou o den dříve získal. "Takový je sport," komentoval záležitost lakonicky šéf české výpravy Libor Šnajdr.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze