Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paralympici jsou odhodláni zopakovat v Pekingu medailovou žeň

Slavnostní zapálení ohně her 13. paralympiády | foto: Reuters

28 2008
Obhájit pozice z Atén a přiblížit se jednatřiceti získaným medailím chtějí na následujících hrách čestí paralympici. Hry 13. paralympiády budou v Pekingu zahájeny 6. září a vyvrcholí o jedenáct dní později. Češi na ně vysílají 56 sportovců, kteří obsadí osm z celkového počtu dvaceti sportů.

Skromná početně, ale rozhodně ne bez vysokých ambicí je česká výprava paralympiků pro hry v Pekingu.

"Rádi bychom navázali na Atény, odkud jsme přivezli 31 medailí, z toho šestnáct zlatých," uvedl na tiskové konferenci vedoucí výpravy Jaroslav Křeček.

Mezi 56 sportovci je 15 medailistů z předchozích her, největší šance se dávají atletům (25 sportovců) a cyklistům (8). Sedm sportovců bude reprezentovat v plavání, šest v lukostřelbě a stolním tenisu, dva v boccii. Poprvé bude mít Česko zástupce ve sportovní střelbě a vzpírání.

"Jedu soupeřům natrhnout triko," prohlásil s úsměvem atlet Roman Musil, který v Pekingu bude v kouli útočit na třetí zlatou po sobě. Myšlenkami na zlatý hattrick se nenechá svazovat, přesto přiznává: "Vyhrát potřetí by bylo famózní, asi bych se radostí zbláznil."

Kromě koule, v níž drží světový rekord, bude Musil startovat také v hodu oštěpem a v disku. "Papírově mám největší šance v oštěpu, ale sám si v něm moc nevěřím," dodal.

Nejnabitější program budou mít cyklisté Jiří Ježek, Jiří Bouška a Tomáš Kvasnička a dva plavci - Martin Štěpánek a Jan Povýšil - kteří nastoupí k pěti startům.

"Mě v Pekingu snad nic nepřekvapí," hlásí cyklista Jiří Ježek, chystající se na své třetí hry. V Aténách získal zlatou z kombinace silničního závodu a časovky a stříbro ze stíhačky na čtyři kilometry. Hry si chce hlavně užít. "Stresovat se můžu na mistrovství světa," dodává. Podle svých slov je dobře připraven. "Letošní příprava byla asi nejlepší, co kdy byla."

Odhadovat medailové ambice si ale Ježek netroufá. "Řadu zejména čínských soupeřů jsem téměř rok neviděl, takže nevím," dodává. "Spokojen budu s jednou medailí."

Zlaté ambice bude mít i plavkyně Běla Hlaváčková, již čeká obhajoba titulu ze znakařské padesátky. "Už mi blízcí hlásili, že jestli nepřivezu zlato, pojedu domů Transsibiřskou magistrálou," usmála se světová rekordmanka.

Vlajkonoškou české výpravy bude lukostřelkyně Markéta Sidková.

Paralympici se do Číny přesouvají v pátek vládním speciálem. Celkem se her zúčastní 4 000 sportovců ze 147 zemí. Soutěžit budou ve třech hlavních skupinách postižení: tělesném (nejčastěji poúrazové stavy), spastickém (centrální poruchy hybnosti) a zrakovém.

Autor:


Další z rubriky

Velmi žhavé hry: na maraton v olympijském Tokiu už v sedm ráno

VYČERPÁNÍ. Chorvatská vytrvalkyně Matea Matoševičová musela být v cíli...

Kdo si rád nazouvá tenisky ve chvílích, kdy je ráno ještě mladé, by následující zprávou měl být...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...Najdete na iDNES.cz