Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spor v paralympijském hnutí nekončí, ČSTPS podal trestní oznámení

ilustrační foto | foto: Eddie Keogh Reuters

25 2014
Český svaz tělesně postižených sportovců (ČSTPS) podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli podezření ze spáchání trestného činu dotačního podvodu. Už deset let trvající spor v českém paralympijském hnutí tak stále není u konce a velmi pravděpodobně se ještě nějakou dobu potáhne.

Přitom před dvěma lety Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) pohrozil podmínečným vyloučením Českého paralympijského výboru (ČPV), že čeští sportovci se nebudou moci zúčastnit paralympijských her v Londýně. ČPV proto přijal ČSTPS zpět za člena a zdálo se, že je spor u konce. Nyní vychází najevo, že se obě strany nemohou dohodnout na financování.

Problém začal už před deseti lety, kdy tehdejší předseda ČSTPS Jan Nevrkla požadoval změny ve fungování ČPV a pohrozil vystoupením své organizace. ČPV jeho výhružky akceptoval jako skutečné vystoupení a přijal za svého člena konkurenční Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS), která měla ČSTPS nahradit. Tam ale mnoho sportovců odmítalo přestoupit.

Přestože mělo dojít pod pohrůžkou sankcí ze strany IPC ke sloučení, už dva roky fungují obě organizace souběžně a loni v prosinci dokonce vznikl nový Český spolek pro sport tělesně postižených (ČSSTP). V ČPV tak vznikla anomálie, že jeden druh postižení mohou zastupovat tři organizace. Celou kontroverzi mnoho let řešily dokonce Ústavní i Nejvyšší soud. ČPV však ČSTPS i nadále viní z dluhů a odmítá mu poskytnout dotace.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze