Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paralympijské hry skončily, Češi na nich získali 27 medailí

Slavnostní zakončení paralympijských her v Pekingu. | foto: Reuters

17 2008
Slavnostním ceremoniálem na Národním stadionu, zvaném Ptačí hnízdo, byly v Pekingu slavnostně zakončeny paralympijské hry. Vyprodané hlediště s 9 000 diváky sledovalo další grandiózní show čínských pořadatelů, načež prezident Mezinárodního paralympijského výboru Phil Craven v pořadí 13. hry ukončil.

"Byly to nejlepší paralympijské hry v historii," konstatoval kanadský funkcionář.

Paralympijskou štafetu pak stejně jako zhruba před třemi týdny při olympiádě symbolicky převzal od pořadatelů Londýn.

Česká výprava obsadila na paralympijských hrách šestnácté místo v medailovém hodnocení národů. Zisk šesti zlatých, tří stříbrných a osmnácti bronzových medailí znamenal pro handicapované sportovce o čtyři místa horší umístění, než jakého dosáhli před čtyřmi lety v Aténách. Tehdy získali šestnáct zlatých medailí.

Suverénně nejúspěšnější výpravou byli stejně jako v Aténách Číňané, kteří nasbírali 89 zlatých, 70 stříbrných a 52 bronzových medailí. Celkem tak získali ze 472 finálových soutěží 211 cenných kovů, což je více než dvojnásobek toho, co vybojovali druzí Britové. Třetí skončili Američané.

Z českých reprezentantů byla nejúspěšnější plavkyně Běla Hlaváčková, která dvakrát triumfovala a přidala ještě stříbro a bronz. Dvojnásobným šampionem se stal rovněž cyklista Jiří Ježek, jenž byl navíc jednou druhý. 

Absolutně nejúspěšnějším sportovcem her byl australský plavec Matthew Cowdrey s pěti zlatými a třemi stříbrnými medailemi, pět olympijských titulů vybojovaly i jihoafrická plavkyně Natalie du Toitová, jež startovala i na olympijských hrách, a atletka Chantal Petitclercová z Kanady, která vyhrála všechny závody vozíčkářek na dráze.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze