Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Suda: Paralympiáda není doplňkem olympiády, také fandí hodně lidí

Roman Suda | foto: Jiří Bervida, MAFRA

20 2014
Ačkoliv čeští paralympionici ze Soči nepřivezli žádnou medaili, vedoucí výpravy Roman Suda zklamaný není. "Naše výprava nebyla příliš početná, šance na medaili tedy až tak velká nebyla," vysvětluje devětatřicetiletý Plzeňan, který trénuje také handicapované sportovce v Centru pobytových a terénních sociálních služeb ve Zbůchu.

Výprava čítající osmnáct sportovců, respektive devatenáct včetně traséra jednoho z lyžařů, a celkově čtyři desítky lidí se může pochlubit dvěma pátými místy. Pro Českou republiku je získal tým sledge hokejistů a snowboardista Tomáš Vaverka. Sjezdař Patrik Hetmer přivezl sedmé a osmé místo.

"Je pravda, že ve skrytu duše jsme doufali, že by nějaká medaile vyjít mohla," přiznává Suda, podle něhož ambice na cenný kov měli sledge hokejisté i snowboardista Vaverka, kterému unikl boj o medaile jen o kousek.

V jeho disciplíně, snowboardcrossu, se počítaly do výsledku dvě jízdy ze tří. Tomáš však při první jízdě téměř upadl a do času se to samozřejmě promítlo. "Druhou jízdu jel rychleji než tu první, ale podvědomě měl strach, aby se mu to znovu nestalo. V poslední jízdě zajel druhý nejlepší čas, celkově to ale stačilo už jen na páté místo," popsal Suda.

Roman Suda (* 1974)

■ Vystudoval nástavbu v oboru Fyzioterapie a poté dálkově na FTVS v Praze obor Speciální výchova zdravotně postižených se zaměřením na tělesnou a pracovní výchovu.
■ V roce 1999 nastoupil do Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež ve Zbůchu, nejprve byl zaměstnaný jako fyzioterapeut, nyní pracuje jako pedagog volného času.
■ Je předsedou TJ zdravotně postižených Halma Zbůch. Klub sdružuje přibližně 200 handicapovaných sportovců. Sám je i trenérem.
■ Byl vedoucím české paralympijské výpravy v Soči a na letních hrách v Londýně (2012), byl také na paralympiádě v Athénách (2004), v Pekingu (2008) a ve Vancouveru (2010).

Sportovci příliš neslavili, výsledky možná ocení později

Tyto výsledky podle něj dokáží sportovci ocenit spíše až s časovým odstupem. Velké oslavy se tedy v Soči nekonaly. "Bydleli jsme ve dvou olympijských vesnicích.

Stejně jako na ZOH i na paralympiádě byly tři vesnice. V jedné byli ubytovaní severští lyžaři a biatlonisté, v další, Mountain Village, alpští lyžaři, třetí, Coastal Village přímo v Soči, byla pro ty, kteří soutěžili v halových disciplínách," poznamenal Roman Suda. Doplnil, že tam byli ubytovaní sledge hokejisté, jejich realizační tým a část vedení. Zbytek výpravy, včetně něj, bydlel v horské vesnici na dosah lyžařského střediska.

Pokud to program umožňoval, snažili se sportovci vzájemně své závody či zápasy navštěvovat. "My jsme pravidelně jezdili na hokejová utkání. Samozřejmě když měli lyžaři závody nebo se na ně připravovali, možné to nebylo," říká Suda a dodává, že slavnostní přivítání celé výpravy se odehrálo v Mountain Village, kde byl počet paralympioniků nejvyšší.

Suda si pochvaloval atmosféru na sportovištích, přišla mu velmi podobná té v Londýně. A právě na ní získal pocit, že paralympiáda není jakýmsi doplňkem olympiády, že je to samostatná událost.

"Co se týče atmosféry i zázemí, bylo to srovnatelné. Bylo vidět, že i v Soči byl o paralympiádu zájem," konstatuje Suda. Dodal, že o tom mluvil i se Jakubem Flejšarem, trenérem Tomáše Vaverky, ale zároveň i Evy Samkové, zlaté olympioničky ze Soči. Atmosféru obou akcí mohl porovnat. "Řekl nám, že paralympijská atmosféra mu osobně přišla zajímavější," konstatuje Suda.

Stanislav Loska na trati paralympijského slalomu.

Stanislav Loska na trati paralympijského slalomu.

Brankář českého sledge hokejového týmu Michal Vápenka v akci.

Brankář českého sledge hokejového týmu Michal Vápenka v akci.

Podle něj bylo v Soči na první pohled patrné, že vybudování olympijského areálu bylo velmi nákladné. "Množství práce, které se tam stihlo, nás překvapilo. Je pravda, že některé věci nebyly úplně dotažené, ale oproti ostatním olympiádám jsme v tom neviděli až takový rozdíl," odmítá Suda kritiku, která v prvních dnech olympijských her na adresu organizátorů zaznívala.¨

Paralympijský tým

Alpské lyžování: Patrik Hetmer (slalom, obří slalom) + trasér Miroslav Máčala, Oldřich Jelínek (slalom, obří slalom, super-G, superkombinace), Stanislav Loska (slalom, obří slalom), Tomáš Vaverka (snowboardcross) . Sledge hokej: Jiří Berger, Erik Fojtík, Michal Geier, Zdeněk Hábl, Miroslav Hrbek, Libor Hulín, Zdeněk Krupička, Pavel Kubeš, Tomáš Kvoch, David Motyčka, David Palát, Jiří Raul, Zdeněk Šafránek, Michal Vápenka
Více na www.paralympic.cz

Negativně nevnímal ani bezpečnostní opatření během paralympiády. Považuje je za standardní součást her. Roman Suda byl členem paralympijského týmu již popáté, už podruhé byl vedoucím výpravy, což obnáší zejména administrativní úkoly.

Říct, které hry pro něj byly nejhezčí, je prý velmi obtížné. "Uskutečnily se na různých kontinentech, v různých kulturách a každá země se k tomu stavěla jinak," zamýšlí se Suda. Možná by však o něco víc vyzdvihl letní paralympiádu v Londýně. A to jednak kvůli tomu, že se uskutečnila poměrně nedávno, a má ji tedy v živé paměti, a také kvůli tomu, že poprvé zažil vyprodané stadiony.

"Na stadionech to burácelo do deseti hodin do večera. Londýn nastavil laťku hodně vysoko," říká Suda.Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Odměny za olympijské medaile budou v červenci, potvrdil ministr

ZNOVU ZLATÁ. Češka Ester Ledecká zvítězila v druhém olympijském závodě -...

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) potvrdil, že šest českých olympioniků, kteří získali...

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Čeští sportovci stále nedostali finanční odměny za olympijské medaile

DVĚ ZLATA. Češka Ester Ledecká ovládla obě disciplíny, ve kterých na hrách v...

Od premiéra v demisi Andreje Babiše dostali 23. dubna šeky na částky, které si vysloužili za zisk...Najdete na iDNES.cz