Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Paralympijští vzpěrači v Aténách dopovali

22 2004
Atény - Na dvanáctých paralympijských hrách v Aténách se dnes poprvé objevil doping. Přestože vzpěračům ještě soutěže nezačaly, dva z nich už měli pozitivní dopingové testy. Kontrolami při tréninku neprošli dva reprezentanti Ázerbájdžánu - Gundus Ismailov a Sara Abasovová.

Oba se proti pravidlům fair play provinili už v minulosti a dostali proto od Mezinárodního paralympijského výboru (IPC) doživotní trest.

Jednatřicetiletý Ismailov měl ve vzorku moči nedovolený stanozolol. Před čtyřmi lety na paralympiádě v Sydney mu dopingoví komisaři zase našli metadon, proto už nikdy nebude moci závodit.

O dva roky mladší Abasovová má za sebou dvouletý distanc za tři roky starý pozitivní nález, tentokrát se snažila zlepšit svou výkonnost pomocí steroidu nandrolonu.

Právě vzpírání registrovalo v Sydney největší počet hříšníků - deset. Mluvčí IPC však odmítla, že by mohlo toto sportovní odvětví čelit nějakým důsledkům hromadně. "Pozitivní testy jen dokazují, že cílené pátrání po hříšnících ve vzpírání funguje. Jde o to odhalovat a odrazovat další potencionální provinilce," uvedla Miriam Wilkensová.

Dodala, že Ismailov i Abasovou mohou požádat o kontrolní vzorek.

Kvůli dopingu musel oželet paralympijské hry v Řecku ještě před jejich začátkem favorizovaný kanadský sprinter Earle Connor. Atlet s amputovanou nohou se provinil již v srpnu při mimosoutěžní namátkové kontrole. Dosud bylo na aténských hrách provedeno 335 dopingových zkoušek z plánovaných sedmi stovek.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze